Salda Gölü için yeni adım! Ziyaretçi sayısına kısıtlama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Burdur’daki Salda Gölü'nü korumak için yeni adımlar attı. Bakanlık, yılda 1.5 milyon olan ziyaretçi sayısını 570 bine düşürecek. 

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2021 09:38
Değiştirme Tarihi: 19.03.2021 09:38
Salda Gölü için yeni adım! Ziyaretçi sayısına kısıtlama

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Salda Gölü için yaptığı yeni çalışmanın detayları ortaya çıktı. Buna göre, anlık kişi kapasitesi 540 olacak şekilde bölgeye girişler kontrollü sağlanacak. Bu sayıdan fazla olan turist sayısı ise gölün etrafında başka alanlara yönlendirilerek hassas alanda koruma devam ettirilecek.

KUMA BASMAK YOK

Ziyaretçiler Salda’da plaja yaklaşmadan seyir teraslarından bölgeyi izleyecek. Kontrolsüz kullanımların bulunduğu alanda mevzuata aykırı yapılaşmalar kaldırıldı. Gölün tamamının etrafına ahşap bariyerlerden set yapılırken ziyaretçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri üniteler 600 metre geriye çekildi. Beyaz Adalar bölgesinde belli mesafede kuma basmak da yasak. Alanın otopark ihtiyacı, 2 kilometre uzaklıkta sit alanı dışında bir alanda çözümleniyor. Gölün etrafındaki köylerin turizmden faydalanmasını sağlamak için çalışmalar yapılırken bölgedeki tarımsal faaliyetler için kuyulardan su çekilmesi yasaklandı. Bu alanlarda oluşabilecek kaybın yerine geçecek yeni çalışmalar da yapılacak.

BİLİMSEL ÇALIŞMALAR...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Salda Gölü’ndeki mineral ve çökel oluşumlarının, Mars’ta Jezero Krateri etrafındaki oluşumlara benzerlik sergilediğini belirtmesi ve Azim (Perseverance) robotunun Jezero Kraterinde yapacağı çalışmalara ışık tutabileceğine dair açıklamalarını takiben alan bilimsel olarak oldukça popüler hale gelmişti. 2019 yılında Türk ve NASA bilim insanlarının gölde yürütmüş olduğu bilimsel çalışmalar sonrasında, Salda Gölü’nde güncel olarak oluşan hidromanyezit içerikli stromatolitler ile Mars’taki karbonat içerikli kayaçlar arasındaki benzerliklerin NASA’nın da dikkatini çektiği güncel yayın organlarında da yer aldı. Yakın zamanda Perseverance’in Mars’tan gönderdiği fotoğrafları yayınlayan NASA, yine Salda Gölü’nün benzerliğine dikkat çekmişti. Bu alandaki bilimsel çalışmalar şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Burdur Mehmet Akif Üniversitesi işbirliği ile devam ettiriliyor. NASA’nın Mars’ta yürüttüğü çalışmalara ışık tutacak çalışmada saha analizlerine geçildi.