Şaka gibi olay: Silivri'de kripto para çetesine düzenlenen operasyonda 119 Çinli gözaltına alındı

Silivri'de 9 ayrı villa kiralayarak kripto para çağrı merkezi kuran çok sayıda Çinli şüpheli gözaltına alındı. Şoke eden olay, iki çalışanın zorla tutulduğu siteden gizlice çıkıp polis karakoluna giderek yaşadıklarını anlatmasıyla ortaya çıktı. Şüphelilerin Çin'de yaşayan vatandaşları sahte kripto para danışmanlığı yaparak dolandırdığı belirtili. 

Yayınlanma Tarihi: 13.03.2021 11:22
Değiştirme Tarihi: 13.03.2021 11:22

Türkiye'de çalışmaa vaadi ile Çin'den bilgisayar mühendisi ve programcısı 101 kişi getirten 18 Çinli, gelen bu kişilerin pasaportlarıan el koyarak, Silivri'de bir site içerisinde 9 villa tutarak zorla çalıştırmaya başladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

İnternet üzerinden Çin'e 'kripto para danışmanlığı' şeklinde reklam veren şüphelilerin, dolandırdıkları kişilere "Sanal paranızı bize teslim edin, biz iki katını kazanıp geri size teslim verelim" dediği öğrenildi.

Haber ile ilgili metin girin!.

GECE SAATLERİNDE SİTEDEN GİZLİCE KAÇAN İKİ ÇALIŞAN POLİSE İHBARDA BULUNDU

Gece saatlerinde siteden gizlice çıkarak en yakın polis karakoluna giden iki çalışan, kendilerinin zorla çalıştırıldığını ve site içerisinde onlarca kişinin zorla tutulduğunu söyledi. İhbar üzerine harekete geçen Asayiş Şube Gasp Büro Amirliği ekipleri, 30 ekip ve 100 polis ile operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda 101 çalışan ve 18 şüpheli gözaltına alındı. Mağdur oldukları anlaşılan ve Türkiye'ye turistik vize ile giriş yaptığı belirlenen Çin uyruklu çalışanlar gerekli işlemler için İl Göç İdaresine götürüldü.

OPERASYONDA 1 MİLYON 500 BİN LİRANIN YANI SIRA YÜZLERCE CEP TELEFONU ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonda villalardan ikisinin yemekhane ve yatakhane olarak kullanıldığı tespit edilirken, şüphelilerin çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı ödediği belirlendi. Öte yandan, operasyonda 1 milyon 500 bin lira para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda harddiske el koyuldu.  Adliyeye sevk edilen 18 şüpheliden 6'sı çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: DHA