Sağlık müdürünün isyanı: "Kovid-19 olduklarını bile bile ziyaretler yapılıyor"

Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Vezirköprü ve Havza ilçelerinde koronavirüs vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek, "Bazı ilçe sakinleri hala Kovid-19 olduğunu bildikleri hastalara bile geçmiş olsun ziyaretine giderek kalabalık gruplar halinde bir araya gelmeye devam ediyor" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2020 13:38
Değiştirme Tarihi: 16.09.2020 13:39
Sağlık müdürünün isyanı: 'Kovid-19 olduklarını bile bile ziyaretler yapılıyor'

Yazılı bir açıklama yapan Samsun İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, "Vezirköprü ve Havza ilçelerinde vaka sayısı önceki aylara oranla yaklaşık iki kat artış hızı gösterdi. Bunun en büyük nedeni, kişilerin tüm bilgilendirme ve uyarı çalışmalarına rağmen hastalığın etkisine inanmamaları, aile içinde bir vaka çıkana kadar maske ve sosyal mesafe kurallarına uymadan hayatlarını sürdürmeleri" dedi. 

"SAĞLIK EKİPLERİMİZ ÖZVERİLİ"

Filyasyon ekiplerinin Samsun'un tamamında olduğu gibi bu ilçelerde de sabah saat 09.00'dan gece saat 23.00'e kadar temaslı ve karantinada olması gereken pozitif hasta takibi yaptıklarını belirten Oruç, "Sağlık ekiplerinin gösterdiği bu özverili mesaiye ve bilgilendirme çalışmalarına rağmen bazı ilçe sakinlerinin hala Kovid-19 olduğunu bildikleri hastalara bile geçmiş olsun ziyaretine giderek kalabalık gruplar halinde bir araya gelmeye devam ediyor. Bu davranış şeklinin de bulaş oranının artmasından başka bir sonuç doğurmuyor" dedi.

"KURALLARA UYULMALI"

Salgının ilk gününden beri "Bana nasılsa bir şey olmaz, akrabamdan yakınımdan virüs bulaşmaz" düşüncesinin ne kadar hatalı bir yaklaşım olduğunu ve bu durumun vaka sayının artırmaktan başka bir işe yaramayacağını anlattıklarını belirten Oruç, "Vezirköprü ve Havza'da yaşayan vatandaşlar da daha kötü sonuçlar ortaya çıkmadan önce köy, merkez ayrımı yapmadan, önlemlere daha sıkı sarılmalı ve maske, mesafe, el hijyeni kurallarına koşulsuz uyum göstermeli" açıklamasını yaptı. 

Haber ile ilgili metin girin!.(AA)