Sağlık Bakanlığı yayınladı! Yeni normal hayata yeni düzenlemeler!

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehbere göre, spor salonları, sosyete pazarları ve servisler için yeni düzenlemeler getirildi. İşte o düzenlemeler...

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 12:48
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 12:48
Sağlık Bakanlığı yayınladı! Yeni normal hayata yeni düzenlemeler!

Sağlık Bakanlığı yeni bir rehber yayınlayarak; işçi servislerinde, spor salonlarında ve sosyete pazarlarında alınacak önlemleri tek tek sıraladı. İşte o düzenlemeler...

SERVİSLERDE ÇAPRAZ OTURMA DÜZENİ

"Daha önce bir rehber yayınlanmıştı ama buna yeni düzenlemeler getirildi. Servislerde artık çapraz oturma düzeni olacak. Servisi kullanan personel evlerden alınma sırasına göre en arka sıradan başlamak üzere öne doğru sağ ve sol cama oturtulacak. Cam kenarları dolduktan sonra binen personel arkadan öne doğru çapraz şekilde koridor taraflarına oturacak. Çapraz oturma düzeni de bittikten sonra binen personel arkadan öne doğru olmak üzere boş koltuklara alınmalıdır." 

SPOR SALONLARINA GİDERKEN MASKE ALIN

"Spor yaparken maske takmanın riskleri olduğu için eleştirilen bir kuraldı bu. Buna ilişkin bir düzenleme var. 'Yüksek efor gerektiren sporlar yapılırken nefes almayı zorlaştıracağı için maske takılmayabilir.' deniliyor. 'Maskenin takılmadığı spor faaliyetlerinde olası temaslar sırasında kullanılmak üzere kişinin yanında maske bulundurmalıdır."

ESNAF BAĞIRAMAYACAK 

"Pazar yerleri çokça konuşuluyordu. Maddeler halinde o da netleştiriliyor. Pazarlara maskesiz giriş olmayacak. 1 metre sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Esnaf bağırarak satış yapmamalıdır deniliyor. Rehberde, 'Tezgahlar antiseptik solisyonlarla temizlenmelidir."  

OLTALAR KİŞİYE ÖZEL OLACAK 

"Balık tutma araçları, kişiye özel olmalıdır ifadesi var. Rehber, 'Olta balıkçılığı gruplar halinde gerçekleştirilen bir aktivitedir.' diyor. Bu nedenle de 'Kişiler arasında 2 metre sosyal mesafe bulunmalıdır."