Sağlık Bakanlığı'ndan flaş CoronaVac açıklaması: Sakınca bulunmamaktadır

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nden 450 adet CoronaVac açısıyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada, 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir hataya rastlanılmadığı, aşıların güvenlik açısından bir sakınca oluşturmadıkları belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 12.07.2021 18:58
Değiştirme Tarihi: 12.07.2021 18:58
Sağlık Bakanlığı'ndan flaş CoronaVac açıklaması: Sakınca bulunmamaktadır

Yapılan açıklama şu şekilde: 

CoronaVac aşısının bir serisinin uygulanmasının durdurulmasına ilişkin bu açıklamaya gerek görülmüştür.

Bilindiği üzere aşıların dağıtım öncesi kapsamlı analizleri yapılmaktadır. CoronaVac isimli aşının da her bir serisi aynı şekilde Bakanlığımızın uluslararası standartlardaki laboratuvarlarında analiz edilmektedir. Rutin prosedür olarak aşıların uygulanmak üzere dağıtımının akabinde de takipleri sürdürülmektedir.

Bu süreçte CoronaVac’ın 306.080 dozluk B18880035A serisinde 450 adet aşının primer (flakon) ve sekonder (kutu) ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde uyumsuzluk olduğu görülmüştür. Bu durum üzerine ilgili serinin tamamının uygulanması, güvenlik açısından gösterdiğimiz yüksek hassasiyet nedeniyle durdurulmuş ve analiz süreci yeniden başlatılmıştır.

İlgili çalışmalar tamamlanmış olup analiz sonuçları uygun bulunmuştur. Sonuç itibariyle 450 adet CoronaVac aşısının primer ve sekonder ambalajları üzerinde yer alan tarihlerde 2 günlük fark olması dışında bir hataya rastlanmamış olup güvenlik açısından aşıların uygulanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.