Sağlık Bakanlığı koronavirüslü hastanın evde takibi konusuna açıklık getirdi

Koronavirüs salgını ile mücadele ülke genelinde hala sürüyor. Koronavirüs salgınıyla ilgili her gün gelen yeni gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Hastanede koronavirüs tedavisi şartları değişti
Sağlık Bakanlığı konuya ilişkin son dakika açıklamasında bulundu.  Bakanlık, bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirdi.

Yayınlanma Tarihi: 09.08.2020 09:19
Değiştirme Tarihi: 09.08.2020 09:19
Sağlık Bakanlığı koronavirüslü hastanın evde takibi konusuna açıklık getirdi

Sağlık Bakanlığı'ndan koronavirüs tedavisi ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Bakanlık son dönemde tartışma yaratan koronavirüslü hastanın evde takibi konusuna açıklık getirdi. Yeni karara göre artık bir kişinin hastanede yatabilmesi için solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk olması şartı getirildi.

Sağlık Bakanlığı, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas-eklem ağrıları, karın ağrısı veya ishal, koku veya tat alma bozukluğu olan kişilerin bundan böyle bakımlarının evde yapılacağını, bu belirtilere, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk eklenmesi durumunda kişinin hastaneye yatışının yapılabileceğini ve takibinin orada devam edeceğini açıkladı.

Eğer kişide solunum sıkıntısı, nefes darlığı, oral alımda ve beslenmede zorluk belirtileri yoksa, hafif-orta pnömoni olarak kabul edilecek. 5 gün süreli olmak üzere hidrosiklorokin ya da favipravir başlanacak. Asemptomatik olup, testi pozitif çıkan hastalara da virüsü yok etmek ve bulaş riskini azaltmak için 5 gün süreyle bu ilaçlar uygulanacak. Daha sonra temaslı takibi başlatacak olan bakanlık, kişide semptom varsa örnek alacak, sonuç pozitif çıkarsa hastayı değerlendirecek, kişinin evde mi yoksa hastanede mi yatırılacağına karar verilmesini isteyecek. Kişide semptom yoksa 14 gün evde izolasyon halinde kalması sağlanacak, hâlâ semptom gelişmediyse izolasyon sonlandırılacak.

Algoritmada ileri yaş olanların, bağışıklığı baskılanmış kişilerin (HIV’le infekte, organ nakli yapılmış olanlar, sistemik kortikosteroidler dahil immunosupresif ilaç kullananlar), kanser, KOAH, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon gibi hastalığı olanlar, obezler, sigara içicisi ve hamile olanlarda hastalığın daha ağır seyredebilme riski bulunduğu belirtildi. Sağlık Bakanlığı'ndan “Bu hastaların evde takiplerinin daha yakından yapılması gereklidir” açıklaması yapıldı. (H