Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 11 rehber yayınladı! İşte yeni sürecin yeni kuralları!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 11 sektör için yeni kuralları duyurdu. Kozmetikten mobilya mağazalarına, akaryakıt istasyonlarından marketlere kadar toplam 11 sektör için getirilen yeni kurallara mutlaka göz atın...

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 09:18
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 09:18
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, 11 rehber yayınladı! İşte yeni sürecin yeni kuralları!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yeni düzen getirilen sektörler ve uyulması şart kurallar şöyle: 

Kozmetik ve parfümeri mağazaları: Bundan böyle kozmetik ürün alırken; göz kalemi, rimel, ruj, allık gibi yüze ve vücuda temasla denenen malzelemelerin denenmesi yasak. Parfüm alırken de dikkat; artık parfüm denemeleri test kâğıtlarına yapılacak.

Beyaz eşya ve mobilya mağazaları: Mağazalara 4 metrekareye bir kişi olacak şekilde müşteri kabul edilecek. Sosyal mesafeye dikkat edilecek. Olası bir kalabalık için dış kapıya basit bir engelleyici koyulacak. Ödemeler ise temassız yapılacak. Mağaza girişlerinde mutlaka maske, antiseptik veya kolonya olacak.

Akaryakıt istasyonları: Eğer ambalajsız gıda satışı yapılacaksa, personelin tek kullanımlık eldiven takması zorunlu olacak. Ürünler de cam veya tezgâh arkasında korunacak. Personelle müşteri arasında da şeffaf bir bariyer konacak.

Market ve süpermarketler: 8 metrekareye bir kişi olacak şekilde müşteri kabulü gerçekleştirilecek. Çalışanlar kıyafetlerini günlük değiştirecek. Oyun alanları mutlaka kapatılacak. Eğer bir müşteri, ödeme terminaline dokunursa yüzde 70’lik alkolle temizlenecek. Tabii en önemlisi market arabaları ve sepetler. Onlar da her günün sonunda deterjanla yıkanacak.

Ofis ve bürolar: Ofislerde salon tipi klima ve vantilatör kullanmak artık yasak. Ve ofise misafir asla kabul edilmeyecek. Gelen müşterilere ise sadece su ikramı yapılabilecek. Çalışan personel dinlenme alanlarında en az bir metrelik sosyal mesafeyi koruyacak ve maske takmayı sürdürecek. 

Emlakçılar: Gelelim emlakçılara... Emlak bürosuna 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde personel ve müşteri alınacak. Kalem konusunda ise bir uyarı var. Çalışanlar ve müşteriler kendilerine ait kalemleri kullanabilecek. 

Oto yıkama, oto galeri ve oto tamirciler: Bu alanlarda ise havayla el kurutma cihazları kesinlikle kullanılmayacak. Araç işi işlemde maske takmak da zorunlu. Servise verilen araçların iç kısımları, müşteriye teslimden önce dezenfekte edilecek. 

Elektronik ve telekomünikasyon mağazaları: Mikrofon test ettiniz diyelim. Bu mikrofonlar kesinlikle streç filmle kaplanacak ve müşteriden sonra streç film yenilenecek. Ürünlerin ambalajını açmak ise yasak.

Tesisatçılar: Evimize ya da ofisimize gelen tesisatçılar, tek kullanımlık eldiven ve galoş giymek zorunda. (Hürriyet)