Sağlık Bakanlığı 'bebeklere yanlış aşı yapıldı' iddiası üzerine açıklama yaptı!

Sağlık Bakanlığı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığı yönündeki iddialara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "İddianın kaynağı hakkında bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır" denildi. 

Yayınlanma Tarihi: 23.09.2021 16:13
Değiştirme Tarihi: 23.09.2021 16:13
Sağlık Bakanlığı 'bebeklere yanlış aşı yapıldı' iddiası üzerine açıklama yaptı!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün bebeklere yanlış aşılar yapıldığına ilişkin iddialarının kabul edilemeyeceği belirtilerek, "Mevcut aşı güvenliği, alt yapımızın bu tür iddiaları haklı çıkarması mümkün değildir. İddianın kaynağı hakkında bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Bakanlığın güçlü ve güvenli aşı takip sistemine sahip olduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: 

"Bakanlık deposundan çıkıştan ilgili kişiye uygulanışına kadar bütün süreç, barkodla dijital olarak takip edilmektedir. Bu konuda dünyada en güçlü alt yapıya ve en tecrübeli sağlık personeline sahip ülkelerin başında geliyoruz. Bilhassa birinci basamak sağlık kuruluşlarımız bu hususta titizlikle ve fedakarca yaygın aşılama programlarını başarıyla yürütmüşlerdir. Soğuk zincirin kırılması, sistemde herhangi bir aksama olması, aşamalardan herhangi bir düzeyde hata yapılması halinde sistem otomatik olarak uyarı vermekte ve gerekli incelemeler yapılarak tedbirler alınmaktadır. İlgililer hakkında soruşturma yapılmaktadır. İzmir ilimizde hatalı aşı uygulamasına ilişkin, sistem uyarısı ve ilgili sağlık personelimizin tutanağı üzerine bir soruşturma yürütülmektedir. Hastanın sağlık durumu ile ilgili olumsuz bir durum yoktur. Yakın takibi devam etmektedir. İlgili öğretim üyesinin maksadını aştığını tahmin ettiğimiz talihsiz açıklamaları üzerine bakanlığımızca yeni bir soruşturma başlatılmıştır."

DHA