Sağlık Bakanlığı 11 sektöre yönelik yeni tedbirleri ilk kez açıkladı

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan ve Türkiye'nin de mücadelesini sürdürdüğü koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanlığı yavaş yavaş geçilen normalleşme sürecine rehberlik edecek tedbirleri yayımladı. Hazırlanan rehberlerin tek başlıkta toplandığını ve rehberde 11 sektöre yönelik alınması gereken tedbirlerin ilk kez yayımlandığı açıklandı. İşte Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı ve 11 sektöre yönelik alınması gereken yeni tedbirler...

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 14:12
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 14:40
Sağlık Bakanlığı 11 sektöre yönelik yeni tedbirleri ilk kez açıkladı

Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüse karşı alınması gereken tedbirlere yönelik yaptığı yazılı açıklamada normalleşme sürecinde sektörlere yönelik hazırlanan rehberlerin 'COVİD-19 Sağlık Yönetimi ve Çalışma Rehberi' başlığı altında toplandığı belirtildi.

Yeni rehberde 11 sektöre yönelik alınması gereken yeni tedbirler ilk kez yayınlandı. 11 sektörün içinde; 'Beyaz eşya ve mobilya mağazalarında', 'kozmetik ve parfümeri mağazalarında', 'akaryakıt istasyonlarında', 'market ve süpermarketlerde', 'oto yıkamalarda', 'oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde', 'oto galeri ve oto kiralama işletmelerinde', 'ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmelerde', 'emlakçılar ve gayrimenkul danışmanlık ofislerinde', 'elektronik ve telekomünikasyon mağazalarında' ve 'tesisatçılarda bulunuyor. 

Yayımlanan rehbere göre;  beyaz eşya ve mobilya mağazalarında çalışan ve müşteri dahil 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde içeriye müşteri alınması gerektiği istendi. Kozmetik ve parfümeri mağazalarında, iş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği veya en az yüzde 70’lik alkol içeren kolonya bulundurulması gerektiği bildirildi. Akaryakıt istasyonları içinse maskesiz müşterilerin içeri alınmaması, sosyal mesafesin korunması uyarılarında bulunuldu. Oto yıkamalarda ile oto servis, tamirhaneler ve lastikçilerde, müşteriler ve çalışanlar için el antiseptiği bulundurulması gerektiği kaydedildi.

Ofis ve büro sisteminde faaliyet gösteren tüm işletmeler için ise ofislere misafir kabul edilmemesi uyarısı yapıldı.

DHA