Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yazdığı mektup sonuç verdi: O makaleleri geri çektiler

New England Journal of Medicine (NEJM) ve Lencent'te yayınlanan iki makalede koronavirüs vakalarını tedavi etmek için kullanılan Hidroksiklorokin ilacının ölüm oranlarını artırdığıyla ilgili iddialar yer alıyordu. Tıp dünyasının bu makalelere yaptığı itirazlar sonrası, yazarları tarafından geri çekildi. Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da bu makalelerin geri çekilmesinde etkili olduğu ve bunun için çaba gösterdiği de belirtildi. 

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 12:53
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 12:53
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yazdığı mektup sonuç verdi: O makaleleri geri çektiler

İtibarlı yayınlar olarak belirtilen  "New England Journal of Medicine (NEJM)" ve "Lancent'te yer alan iki makale, koronavirüs mücadelesinin yürütüldüğü şu günlerde şaşırtıcı bir etki yarattı. Bu makalelelerde yararı görülen "Hidroksiklorokin" adlı ilacın ölüm oranlarını artırdığı, ve buna benzer bazı olumsuz bilgiler yer alıyordu. Bakan Koca da son toplantısında konuya değinmiş ve hidrosiklorokin'in ölüm oranlarını artırdığıyla ilgili bu makaleleri bilimsel bulmadığını belirtmişti. 

Bu makalaleri kaleme alan yazarlar, tıp dünyasının tepkisiyle karşılaşınca ve yazdıklarının doğru olmadığı ortaya çıkınca, bu dergilerdeki yazılarını geri çekti. 

Öte yandan, Bakan Koca, NEJM derisine konuyla ilgili bir mektup yazıp, gerçek verileri detaylıca paylaştı. Hidrosiklorokin ile gerçek dışı verileri çürütür nitelikteki mektupta "Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak NEJM'de yayınlanan makaledeki hatalara dikkati çekmek isterim." ifadesini kullandı.

Ülkemizdeki 3 hastaneden 346 hastaya ait olduğu iddia edilen veriler, makalede Hidrosiklorokin'in ölüm oranlarını artırdığına yönelik kanıt olarak sunulmuştu. Bakan Koca, 20 Aralık 2019 - 15 Mart 2020 tarihleri arasını işaret eden bu verilern doğru olmadığını belirtti mektubunda. 

Bakan Koca, o döneme ait doğru ve gerçek verileri paylaşarak:

"Şunu belirtmek isterim ki bu dönemde tüm  PCR testleri yalnızca Bakanlığım laboratuvarlarında yapılmaktaydı. 11 Mart 2020'de ilk PCR onaylı Kovid-19 vakasını açıkladık. 15 Mart 2020 itibarıyla resmi kayıtlarımıza göre, ülkemde sadece 18 PCR pozitif vaka tespit edilmişti. Açıkçası, makalede doğruluktan uzak, aynı zamanda tutarsız veriler sunulmaktadır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA