Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan SMA mesajı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından SMA hastalığıyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Koca, "SMA Bilim Kurulu, hastalığın tedavisi olmadığı, 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti" ifadelerini kullandı. İşte Bakan Koca'nın SMA ile ilgili yaptığı açıklamalar...

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2020 17:21
Değiştirme Tarihi: 28.11.2020 17:21
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan SMA mesajı!

SMA Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayı sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dikkat çeken ifadeler kullandı. 

Bakan Koca şunlerı söyledi:

Bakanlığımızca düzenlenen SMA Hastalığında Güncel Tedaviler Çalıştayı’na SMA Bilim Kurulu üyeleri, Bakanlık yetkilileri, SMA dernekleri katıldı. SMA Bilim Kurulu, SMA ilaçlarıyla ve son dönemde gündeme gelen muhtemel gen tedavisiyle ilgili güncel bilimsel çalışmalara değindiler.

SMA Bilim Kurulu, hastalığın tedavisi olmadığı, 2 yaşına kadar gen tedavisi almazsa öleceği hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirtti. Başvuru süreci tamamlanan SMA hastaları etkinliği ve yan etkileri bilinen, ülkemizde başarı ile uygulanan tedaviden halen faydalanmaktadır.

Gen tedavisi uygulama prosedürünün bir parçası olarak en az 1 ay süreyle bağışıklık sisteminin baskılanması gerekmekte, özellikle kilosu yüksek olan bazı hastalarda bu süreç 1 yıla kadar uzayabilmektedir. SMA Bilim Kurulu, her ay toplanıyor, STK’lar ve aileler bilgilendiriliyor.