Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Mu varyantı açıklaması: Türkiye'de 2 kişide görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’un “Mu” varyantının, Türkiye’de 2 kişide tespit edildiğini belirterek, şu an ilave tedbir getirmeyi düşünmediklerini bildirdi.

Yayınlanma Tarihi: 07.09.2021 11:21
Değiştirme Tarihi: 07.09.2021 11:21
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Mu varyantı açıklaması: Türkiye'de 2 kişide görüldü

Sağlık Bakanı Koca, bir soru üzerine, yeni PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini ifade eden Koca, "Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az 1 doz aşı olma oranı da giderek yükseldi" diye konuştu.
"İlerleyen zamanlarda aşıyı teşvik edebilmesi için PCR testinin ücretli olması gibi bir seçenek olur mu?" sorusuna Bakan Koca, "Öyle bir seçeneği düşünmüyoruz. Yani PCR'ın şu an uygulandığı şekliyle devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz" karşılığını verdi.

'İlave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un tespit edilen 'Mu varyantı' ile ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar 2 vaka dışında 'Mu' varyantı tespit ettiğimiz kişi olmadı" bilgisini paylaştı.

Bakan Koca, Türkiye'deki Kovid-19 vakalarının yüzde 90'ından fazlasının 'Delta' veya 'Delta Plus' olduğunu ifade ederek, "İki doz aşı yapılanların sayısının artmasıyla vakaların giderek düşeceğini düşünüyorum. Ama bizim, toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor" diye konuştu.