Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ‘Hidroksiklorokin’ ilacı itirazı!

“New England Journal of Medicine” ve “Lancent” dergileri, Hidroksiklorokin’in koronavirüs tedavisinde ölüm oranlarını arttırdığını savundu ve içinde Türkiye’nin de olduğu ülkelerden veriler paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu iki dergiye mektup yazarak, verilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Yayınlanma Tarihi: 07.06.2020 09:47
Değiştirme Tarihi: 07.06.2020 09:47
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan ‘Hidroksiklorokin’ ilacı itirazı!

Söz konusu iki dergi de, hidroksiklorokin'in koronavirüs tedavisinde ölüm oranlarını arttırdığını belirtmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerden veriler paylaşmıştı. Hatta Türkiye’deki verilerin 20 Aralık 2019 - 15 Mart 2020 tarihleri arasında, 3 hastanedeki 346 hastaya ait olduğu ileri sürülmüştü.  

Bu durum üzerine her iki dergiye mektup yazan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Doğruluktan uzak ve mantıksal tutarlılıktan yoksun” olarak tabir ettiği verileri eleştirdi, iddiaları çürüten bilgiler sundu. Koca gönderdiği mektubunda, “Şunu belirtmek isterim ki bu dönemde tüm Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) testleri yalnızca Bakanlığın laboratuvarlarında yapılmaktaydı. 11 Mart 2020’de ilk PCR onaylı COVID-19 vakasını açıkladık. 15 Mart 2020 itibarıyla resmi kayıtlarımıza göre, ülkemde sadece 18 PCR pozitif vaka tespit edilmişti. Açıkçası, makalede doğruluktan uzak, aynı zamanda tutarsız veriler sunulmaktadır. Ayrıca ülkemde Surgisphere ile çalışan ve hasta verilerini veri tabanlarına kaydeden hiçbir hastane veya laboratuvar tespit edilememiştir” açıklamasını yaptı. 

Makalelerden sonra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Hidroksiklorokin’in koronavirüs tedavisinde sakıncalı olabileceğini varsaymış,  25 Mayıs’ta ilaçla ilgili çalışmaları geçici olarak durdurmuştu. Ancak makalelerin geri çekilmesinin ardından Dünya Sağlık Örgütü de 3 Haziran’da yeni bir açıklama yaparak, önceki açıklamasını geri çekti.

Bakan Koca, hidroksiklorokin’le ilgili, “Biz dünyadan farklı olarak bu ilacı farklı ve erken kullandık. Dünyada geç vakalarda, yoğun bakım hastalarında kullandılar. Biz o dönemde faydasının olmadığını, çok erken dönemde başlamasının gerekliliğini düşünerek başladık. Bunun da faydasını gördük. Ülkemizde ise 1811 verinin 150 tanesi özel üniversitenin verisiydi. Kalpte sorun olduğu düşünülen durum sadece 5 vakada oldu. İlacı kestiğinizde de bu sorun da kesildi” ifadelerini kullanmıştı.