Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan dikkat çeken Twitter paylaşımı

Dün Ankara'da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başkanlığında gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı ardından, 21 Ağustos'ta açılacağı belirtilen okulların, 1 ay daha açılmaması üzerine tavsiye kararında bulunulmuştu. Bu tavsiye kararı sonrası Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kameralar karşısına geçerek yüz yüze eğitimin 21 Eylül'de açılacağını duyurmuş ve detaylarını paylaşmıştı. Yaptığı paylaşımlarla dikkat çeken Sağlık Bakanı Koca ise, bu açıklamaya paralel yeni bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca, 'Sevgili çocuklar ve gençler. Okullar önce uzaktan eğitimle açılacak. Yüz yüze eğitim 21 Eylül'de' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 13.08.2020 11:36
Değiştirme Tarihi: 13.08.2020 11:36
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan dikkat çeken Twitter paylaşımı

Bakan Koca'nın yaptığı paylaşım şu şekilde: 

SEVGİLİ ÇOCUKLAR VE GENÇLER. Okullar, önce uzaktan eğitimle açılacak. Yüz yüze eğitim, 21 Eylülde. Sebebi, Koronavirüs salgını. Bu virüs size de bulaşabiliyor. Sizden bir büyüğünüze geçtiğinde onun sağlığını bozuyor. Kurallara uyun. Uymayanları, okulumdan oluyorum diyerek uyarın.

Haber ile ilgili metin girin!.

BAKAN ZİYA SELÇUK NELER SÖYLEMİŞTİ?

Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizler, okullarımızın sağlık ve güvenle açılabilmesi için, sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, fiziki sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları çalıştık. Hazırlıklarımızı ve standartlarımızı ayarladık. Yaptığımız görüşmeler neticesined, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına nasıl başlayacağımızla ilgili kararlarımızı olgunlaştırdık ve devam ediyoruz.

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları üzerine aşamalı ve seyretilmiş bir modelle 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine başlıyoruz. Buna göre 31 Ağustos 2020 tarihinde okulları uzaktan eğitimle açıyoruz ve eğitimi başlatıyoruz. 21 Eylül'de aşamalı ve seyretilmiş eğitiminde başlatılmasına karar vermiş bulunuyoruz. Dileyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek. Yüz yüze eğitim alamayan öğrenciler, uzaktan eğitim araçlarıyla devam edecekler. 

Bakanlık olarak tüm süreç boyunca sahada ve okullarımızda olacağız.

Klavuz çerçevesinde velilerimiz ve öğretmenlerimiz için bir takım rehberler hazırladık ve bunların ne şekilde uygulanacağı konusunda ayrıntısını devam ettireceğiz. Tenefüslerde ve neyi ne yapacakları bu klavuzlarda yer alıyor.

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz velilerimiz için de hazırlanan bu klavuzlarımızın takibi öğretmenlerimiz ve yöneticilerimiz tarafından takip edilecek.

Okulların hijyenini sağlamak için personel alımları da devam ediyor. Okullarımızla ilgili ihtiyaç kalemleri tek tek çıkarılmıştır. Nelere ihtiyaç olunduğu somut olarak ortaya konulmuş ve takibi de devam ediyor.