Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! Koronavirüs aşısı zorunlu olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Covid-19 aşısında 59 milyon dozu geçtiğimizi duyurdu. Bakan Koca, "59 Milyon dozu geçtik. Milyon doz sayısı arttıkça bağışıklığa çok daha yakınız" dedi. Koca, aşının zorunlu olup olmayacağıyla ilgili konuya da değindi.

Yayınlanma Tarihi: 13.07.2021 13:53
Değiştirme Tarihi: 13.07.2021 13:53
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! Koronavirüs aşısı zorunlu olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öte yandan Delta varyantı ile ilgili de açıklamalarda bulundu ve "Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750'leri buldu, görülen il sayısı da 36'ya çıktı" dedi.

AŞI ZORUNLU OLACAK MI?

Aşılamadaki yavaşlamaya dikkat çekilerek, aşının zorunlu hale getirilmesi yönünde bir düşüncenin olup olmadığı sorulan Koca, kamu olarak zorunluluğu gündemlerine almak istemediklerini, daha çok vatandaşı ikna etme yöntemini kullanmak istediklerini söyledi.

Doğu ve Güney Doğu'da aşılama oranlarının düşük olduğunun görüldüğünü ama giderek bu bölgelerde de bir artış olduğunu kaydeden Koca, şöyle devam etti: "Aşılama oranlarının Hakkari'de şu an yüzde 50, Şırnak'ta yüzde 40, Ardahan'da yüzde 50'lerde olduğunu görüyoruz, Kars'ta benzer şekilde, Adıyaman'da yüzde 50'ye yakın. Vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla aşı yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim dışımızda." ifadelerini kullandı.