Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Yazlıkta oy kullanılamayacak

Yazlıkta oy kullanılamayacak

YSK Başkanı Sadi Güven, cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. adreste oy kullanılmayacağını belirterek "Yazlıkta, otelde oy kullanmak mümkün değil" dedi.

24.06.2014 09:20

YSK Başkanı Sadi Güven, cumhurbaşkanlığı seçiminde 2. adreste oy kullanılmayacağını belirterek "Yazlıkta, otelde oy kullanmak mümkün değil" dedi.Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili açıklamalarda bulundu.Güven, cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanabilmek için seçmen kütüğüne mutlaka kayıt yaptırmak gerektiğini vurguladı. Seçim sisteminin adres kayıt sistemine göre düzenlendiğini, ikametgahın esas alındığını söyleyen Güven, vatandaşlardan YSK internet sitesinden kayıtlarını kontrol etmelerini istedi.

Yazlıkta oy yok!Bazı vatandaşların yazlık gibi ikinci adresleri olabildiğini belirten Güven, "İkinci adreste, yazlıkta, otelde oy kullanmak mümkün değil. Vatandaşlar seçmen kütükleri değişinceye kadar ikametgah adreslerini tatil yaptıkları yere aktarırlarsa veya yaşamaya başlarlarsa ancak orada oy kullanabilirler. Yoksa ikametgahlarının dışında oy kullanmak mümkün değil" dedi.Listelerin 2 Temmuz'da askıya çıkacağını, 9 Temmuz'da askıdan indirileceğini ve 20 Temmuz'da askı listelerinin kesinleşeceğini anlatan Güven şöyle konuştu:"Bugün itibariyle vatandaşlarımız adreslerini doğru şekilde, orada yaşayacaklarsa ikametgahlarını aktarabilirler. Ancak, seçmen kütüklerinin askıya çıktığı 2 Temmuz'dan 9 Temmuz'a kadar bu işlem hakim kararıyla olabilecek. Daha sonra adreslerini değiştirirler mi onların bileceği bir şey. Aslolan ikametgahlarında oylarını kullanmaları. Kesinlikle oteller, pansiyonlar adres olarak kabul edilmiyor.”
Yorumlar | 0
üye profil