Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Saddam'ın sağ kolu ve IŞİD'in kurucusu El Duri öldü!

Irak'ta Saddam rejimine son verildikten sonra rejimin birçok önde gelen isminin aksine yakalanamayan ve ABD'nin başına 10 milyon dolar ödül koyduğu İzzet İbrahim El Duri öldü. IŞİD terör örgütünün kurucularından da olan El Duri'ye cam tabutta veda edildi. Otoriteler tarafından El Duri, IŞİD'in beyni ve perde arkasındaki yöneticisi kabul ediliyordu.

21.04.2015 11:06

İzzet İbrahim El Duri Devrik lider Saddam Hüseyin'e en yakın isimdi. Baas Partisi'nin iktidara geldiği 1968'deki darbenin mimarlarından olan El Duri 2003 yılındaki Amerikan işgaline kadar IrakDevrim Komuta Konseyi Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

Duri'nin geçen hafta bir çatışma sırasında öldürüldüğü ileri sürülmüş, bu iddia Duri’nin yandaşları tarafından yalanlanmıştı. Ancak söz konusu cenazenin Duri’ye ait olduğu, yapılan testler ve tanıklar tarafından doğrulandı.

 

Haber ile ilgili metin girin!.

Saddam’ın sağ kolu Duri’nin cenazesi Irak sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim edildi. Teslim sırasında oldukça büyük bir kalabalık vardı. Cam bir tabut içine konan El Duri'nin cenazesi başkent Bağdat'ın Cadiriyye bölgesinde Hizbullah milis gücü ve güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı.

Yorumlar | 0
üye profil