Saç dökülmelerinde artış var! Koronavirüs stresinden şüphe ediliyor!

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Server Serdaroğlu, koronavirüs salgını sonrası kliniklerine saç dökülmesi şikayetiyle gelen kişilerin sayısının arttığını açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 10.07.2020 12:05
Değiştirme Tarihi: 10.07.2020 12:06
Saç dökülmelerinde artış var! Koronavirüs stresinden şüphe ediliyor!

Son günlerde kliniklerine saç dökülmesi şikayetiyle başvuran kişilerin sayısında önemli bir artış olduğunu söyleyen Prof. Dr. Serdaroğlu, "Bu sayının artmasında Kovid-19'un etkisi olduğunu düşünüyorum. Kovid-19 döneminde görülen yüksek ateş ve hastalığın tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar saç dökülmelerini artırabiliyor. Ayrıca strese bağlı erkek tipi saç dökülmesinde de şiddetlenme var. Pek çok kişi uzun süre evlerinden dışarıya çıkamadı, bazıları ekonomik sıkıntılar yaşadı, kimisi işten çıkarıldı. Yaşlı bireyler, gençler sosyal hayattan koptu. Bu süreçte saç dökülmelerine neden olabilecek bir sürü stres kaynağı oluştu" açıklamasını yaptı. 

NELER YAPILMALI? 

Prof. Dr. Server Serdaroğlu, demir, folik asit, çinko, B12 ve biotinin saçı temel olarak etkileyen vitamin ve mineraller olduğunu belirterek, "Bu vitamin ve minerallerden zengin bir diyet uygulamanın faydası büyük. Haftanın 2-3 günü kırmızı et tüketilmelidir. Çünkü ette hem B12 hem de demir bulunur. Yeşil yapraklı bitkilerde folik asit yüksek olduğu için onlar da olabildiği kadar çiğ olarak tüketilmelidir. Folik asit aynı zamanda balıkta da vardır. Yani aslında dengeli beslenmek gerekir. Bu gibi vitamin ve mineral eksiklikleri düşünülen durumlarda mutlaka bir kan analizi yapılmalıdır" bilgilerini paylaştı.  (AA)