SABİM 184 hattı nedir? Nasıl yararlanılır? Bakan Koca açıkladı....

SABİM 184 hattı nedir sorusunun yanıtı, birçok kişinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada vatandaşları uyararak, "para talep edenler için SABİM 184'e ihbar edin." ifadesi kullanıldı. Bakan Koca'nın açıklaması sonrasında birçok kişi SABİM 184'ün ne olduğunu sorgulamaya başladı. Peki, SABİM 184 hattı nedir? Nasıl yararlanılır? 

Yayınlanma Tarihi: 19.02.2021 10:26
Değiştirme Tarihi: 19.02.2021 10:26
SABİM 184 hattı nedir? Nasıl yararlanılır? Bakan Koca açıkladı....

SABİM 184 hattı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Twitter'dan yaptığı paylaşımın ardından binlerce vatandaş tarafından merak edilip sorgulanmaya başladı. Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) hattı olarak bilinen ALO 184 ile 7 gün 24 saat Covid 19 korona virüsü ile ilgili bilgiler veriliyor. Peki, SABİM 184 hattı nedir? Nasıl yararlanılır? İşte detaylar.

SABİM 184 HATTI NEDİR?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunca hazırlanan algoritma çerçevesinde hazırlanan ve hizmete sunulan danışma hattı ile 7 gün 24 saat vatandaşların güvenilir ve güncel bilgilere ulaşması sağlanacak.

Vatandaşlara bu hizmet için tahsis edilen "0541 888 0184" numaralı Whatsapp hattı üzerinden verilecek danışmanlık hizmeti kapsamında riskli vatandaşların ne yapması gerektiği konusunda detaylı bir yönlendirme hizmeti sunulacak.

Vatandaşlar, Kovid-19 hakkındaki genel bilgiler, korunma yolları, tıbbi maske kullanımına kadar birçok konuya ilişkin merak edilen sorulara yanıt bulabilecek.

HİZMETTEN NASIL YARARLANILACAK?

Söz konusu iletişim numarası telefon rehberine eklendikten sonra SABİM 184 Whatsapp Danışma Hattı'na herhangi bir şey yazıldığında vatandaşları, "Bu hat, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs hastalığı (Kovid-19) hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Lütfen yapmak istediğiniz işlemin başında yer alan rakamı yazarak cevaplayınız." yazılı bir ekran karşılıyor.

Tuşlama işlemi yapıldıktan sonra algoritma sorularına ve verilen cevaplara göre hastalık şüphesinin değerlendirilmesi yapılıyor. Riskli kişiler belirtilerine ve durumlarına göre SABİM bünyesindeki sağlık personeline, sağlık kurumlarından muayene randevusu alması için Merkezi Hekim Randevu Sistemi'ne (MHRS) ve aile hekimlerine yönlendiriliyor ve SABİM tarafından takibi yapılıyor.

SABİM 184 hattı nedir Sağlık Bakanı Kocadan dolandırıcılar için SABİM hattı açıklaması
Merak edilen soru başlıklarına ilişkin de konu başlıkları numaraları tuşlanarak Kovid-19 hakkındaki doğru, güncel bilgilere ulaşılabiliyor.

BAKAN KOCA'DAN 'SABİM' AÇIKLAMASI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısı dolandırıcılarına karşı uyardı. Twitter'dan paylaşım yapan Koca, "Vatandaşlarımıza ulaşarak aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır. SABİM 184'e ihbar edin." ifadelerini kullandı
Dolandırıcılara karşı vatandaşları uyaran Bakan Koca'nın paylaşımı şöyle;

Ülkemizde aşı sadece Bilim Kurulunca belirlenen öncelik sırasına göre ve herkes için ücretsiz olarak yapılmaktadır. Vatandaşlarımıza ulaşarak aşıda öncelikli hale getireceğini iddia ederek para talep eden dolandırıcılar hakkında adli işlem başlatılacaktır. SABİM 184'e ihbar edin.