Sabah ezanı kaçta okunur? Bayram namazı kaçta? İl il 2020 Kurban Bayram namazı saatleri

Sabah ezanı saat kaçta okunur merak ediliyor? Yarın eda edilecek Kurban Bayramı namazı için vatandaşlar, sabah ezan saatini ve bayram namazı saat kaçta merak ediliyor. Yılda iki kere kılınabilen bayram namazı, sabah namazı vaktinin çıkmasından belli bir süre sonra eda ediliyor. Bayramın ilk günü sabah ezanından sonra kılınacak bayram namazının saat kaçta olacağı Diyanet tarafından açıklandı. Peki, sabah ezanı saat kaçta okunur? Bayram namazı saat kaçta? İşte il il 2020 Kurban Bayram namazı saatleri…

Yayınlanma Tarihi: 30.07.2020 18:12
Değiştirme Tarihi: 30.07.2020 18:12
Sabah ezanı kaçta okunur? Bayram namazı kaçta? İl il 2020 Kurban Bayram namazı saatleri

Bayram namazı saat kaçta Diyanet tarafından yayınlandı. İslam aleminde yarın eda edilecek Kurban Bayramı namazı heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kurallarına uyularak edilecek bayram namazı, sabah namazını takiben kılınacak. Bu yüzden vatandaşlar, sabah ezan vakti ile birlikte bayram namazı saatlerini araştırıyor. Aşağıdaki verdiğimiz bağlantıdan il ve ilçe seçimi ile sabah ezanı ile birlikte bayram namazı saatlerini öğrenebilirsiniz. Peki, bayram namazı vakti nedir? Bayram namazı  önemi nedir?

İL İL KURBAN BAYRAMI NAMAZI VAKİTLERİ

#1176210#

BAYRAM NAMAZI VAKTİ NEDİR?

Bayram namazının vakti, güneşin doğuşu sırasındaki kerâhet vaktinin çıkmasından sonradır. Yani güneşin doğuşundan yaklaşık olarak bir saat sonrasıdır. Bayram namazının ilk vakti güneşin ufuktan bir veya iki mızrak boyu kadar yükseldiği vakittir. Bu vakit de güneşin doğmasından yaklaşık 50-55 dakika kadar sonra başlar, öğle namazı vaktinin girmesinden önceki vakte kadar devam eder. Bir mazeret sebebiyle bir beldede bayram namazı birinci gün kılınamamışsa, ramazan bayramı 2. gün, kurban bayramı ise 2. gün yine kılınamazsa 3. gün kılınabilir. Ancak bayram namazı özürsüz olarak terkedilmişse artık kılınmaz, kurban bayramı ise kerâhetle birlikte 2. veya 3. gün kılınabilir.

BAYRAM NAMAZININ ÖNEMİ

Bayram sevinç günü demektir. Topluca kılınan bayram namazları müslümanlar arasındaki birlik ve beraberliğin güzel bir göstergesidir. Bayramlar müslümanların birbirine yaklaştıran, dargınlıkları ortadan kaldıran, kardeşlik duygularını kuvvetlendiren önemli günlerdir. Bayramlar, Allah'ın mü'min kullarına birer ziyafet günleridir.

Müslümanların yılda iki dinî bayramı vardır:

1) Ramazan Bayramı.

2) Kurban Bayramı

Bayramın kelime anlamı; sevinç ve ortak bir olguyu beraber kutlamaktır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramının birinci gününde sabah saatlerinde cemaatle bayram namazı kılınır. Bayram namazı sayesinde, birçok Müslüman bir araya gelir. Namazın ardından cami bahçesinde cemaat bayramlaşır. Böylelikle toplum arasında birlik ve beraberlik olgusu güçlenir.

Bayramlar sevinç günlerimizdir. Bayramlarda ziyaretler yapılır ve hediyeler verilir. Dargınlar barışır. İnsanlar arasında sevgi ve saygı bağları kuvvetlenir. Müslümanlar bayramlara Yüce Allah'ı anarak ve şükrederek başlarlar. Bu nedenle bayram günü erkenden kalkarak topluca namaz kılmak için camileri doldururlar. Bayramın ilk sevinci ve coşkusu camilerde yaşanır.

BAYRAM NAMAZI FARZ MIDIR?

Hanbelî mezhebinde kuvvetli olan görüşe göre bayram namazı farz-ı kiffaye, Şâfiî ve Mâlikîler’e göre ise müekked sünnettir. İster vacip, ister sünnet kabul edelim hangi mezhepten olursak olalım müslümanların kaynaşmasına, görüşmesine vesile olan bayram namazlarına iştirak etmekte fayda ve sevap vardır.

Şâfiîler’e göre bayram namazının cemaatle kılınması daha faziletlidir. Fakat, tek başına hutbesiz olarak da kılınabilir. Bu yüzden yolcular ve kadınlar da bu namazı tek başına kılabilir.