Saat verildi: Günlerdir uyarısı yapılan İstanbul'daki kar yağışı ne zaman başlayacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Marmara Bölgesi ve İstanbul için yoğun kar yağışı uyarısında bulundu. Megakentte yaşayan milyonlarca İstanbullu ise 'Kar ne zaman yağacak, kaçta yağacak?' sorularının yanıtını merak etmeye başladı. Art arda yapılan açıklamalar ve uyarılarla birlikte İstanbul'da pazar günü akşam saatlerinden kuvvetli ve yer yer yoğun kar yağışı nedeniyle kar kalınlığının kıyılarda 5 ila 15 santimetre, yüksek kesimlerde 20-30 santimetre olması bekleniyor.

Yayınlanma Tarihi: 13.02.2021 11:51
Değiştirme Tarihi: 13.02.2021 11:51
Saat verildi: Günlerdir uyarısı yapılan İstanbul'daki kar yağışı ne zaman başlayacak?

İstanbul'da günler öncesinden uyarısı yapılan kar yağışıyla ilgili milyonlarca vatandaşın bekleyişi sürüyor. Meteoroloji'nin tahminlerine göre beklenen kar yağışı Marmara Bölgesine genelinde akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde etkisini gösterecek. 

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bölgede parçalı ve çok bulutlu hava hakim olacak. Akşam saatlerinde Trakya'da başlayacak yağışın zamanla bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı öngörülüyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Yağışların yarın gece saatlerinden itibaren yoğun kar şeklinde olması, sıcaklığının hissedilir derece azalması öngörülüyor. Rüzgarın genellikle kuzey yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI

Marmara Bölgesi'nde akşam saatlerinde başlayacak olan yağışının pazar gece saatlerinden itibaren kuvvetli yer yer yoğun kar (kıyılarda 5 ila 15 cm, iç kesimlerde 15-20, yüksek kesimlerde 20-30 cm) şeklinde olacağı tahmin edildiğinden kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin edildiğinden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda kar erimesi bekleniyor. Kar erimesi nedeniyle su baskını ve dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

PROF. DR. ORHAN ŞEN'DEN KAR UYARISI

Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bugün yağış yok. Tek tek atışları saymıyoruz. Yarın pazar öğleden sonra şiddetini artırır. Pazartesi, salı, çarşamba devam eder. Perşembe azalır. Cuma biraz artar" açıklamasını yaptı.

Etiketler: kar yağışı