Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Tanker şoförlerinden Rusya'nın iddialarına yalanlama

Tanker şoförlerinden Rusya'nın iddialarına yalanlama

IKBY'deki petrol kuyularından çıkarılan ham petrolü Türkiye'ye taşıyan tanker şoförleri Rusya'nın "terör örgütü DAEŞ petrolünün Irak üzerinden Türkiye'ye sevk edildiği" iddialarını yalanladı.

06.12.2015 20:07

DUHOK (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) petrol kuyularından çıkarılan ham petrolü Türkiye'ye taşıyan tanker şoförleri, Rusya'nın 'terör örgütü DAEŞ petrolünün Irak üzerinden Türkiye'ye sevk edildiği' iddialarının yalan olduğunu, gerçekleri yansıtmadığını ifade ettiler. 

Kürt bölgesindeki çeşitli kuyulardan çıkarılan petrolü tankerlerle İbrahim Halil-Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye taşıyan tanker şoförleri Irak'ın Zaho ilçesindeki yakıt tanker sahasında AA muhabirine konuştu. 

Türkiye'ye taşıdıkları ham petrolün DAEŞ'e ait olmadığını belirten tanker şoförü İhsan Abdullah, "Uzun süreden beri taşıma işlemini yaptığımız ham petrolün DAEŞ'e ait olduğu iddiaları tamamen asılsızdır. Sevkıyatını yaptığımız petrol Kürdistan bölgesine ait olup, uluslararası petrol şirketleri tarafından çıkarılıyor. Örnek vermem gerekirse, şuanda taşıdığım bu ham petrol Duhok'un Berdereş ilçesine bağlı Kelek bölgesindeki kuyudan çıkarıldı" ifadelerini kullandı. 

Kürt bölgesinde çıkarılan petrolün kolay yolla başka bir ülkeye sevk edilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Abdullah, "Öncelikle petrolün taşınması için birkaç önemli belgeye sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanında her ilçe giriş ve çıkışlarında kontrol noktalarına elinizdeki belgeleri göstermeniz gerekiyor"şeklinde konuştu. 

- "Bu tamamen bir iftiradır"

Bir başka tanker şoförü Celal Ali ise, Türkiye'ye taşıdıkları petrolün Kürt bölgesindeki kuyulara ait olduğunu vurgulayarak, "Taşıdığımız petrolün DAEŞ'in kontrolündeki kuyulara ait olduğu iddia ediliyor ancak bu tamamen bir iftiradır. Böyle bir durum asla söz konusu olamaz. petrolü nereden alıp nereye teslim ettiğimiz bellidir. Şuanda taşıdığım ham petrol Kürdistan bölgesindeki kuyulara aittir" dedi. 

Daha önce IKBY Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Rusya Savunma Bakanlığı'nın DAEŞ petrolünün Zaho-Silopi hattından Türkiye'ye geçtiği iddialarına ilişkin bir açıklama yaparak "Kürdistan hükümeti olarak Rusya'nın bu iddialarını reddediyoruz" demişti. 

IKBY Parlamentosu Enerji Komisyonu Başkanı Şerko Cevdet ise, Rusya'nın iddialarına ilişkin olarak Rusya'nın uydudan çektiği görüntülerin Kürt bölgesinden Türkiye'deki Ceyhan Limanı'na petrol taşıyan tankerlere ait olduğunu belirtmiş, Rusya'nın elinde Türkiye ve Kürt bölgesinin DAEŞ'e petrol sattığına dair sağlam belge olmadığını aktarmıştı.  

Yorumlar | 0
üye profil