Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
O iddialar kanıtlandı! Rusya ve Suriye...

O iddialar kanıtlandı! Rusya ve Suriye...

İnsan Hakları İzleme örgütü, Suriye rejim güçlerinin ve Rusya'nın muhalif gruplara yönelik saldırılarda misket bombası kullandığını belgeledi...

21.12.2015 14:29

Merkezi New York'ta bulunan İnsan Hakları İzleme örgütüne göre, Suriye rejim güçlerinin ve Rusya'nın, eylül ayından bu yana muhalif gruplara yönelik büyük oranda misket bombası kullandığı belgelendi.

İnsan Hakları İzleme  örgütü (HRW), Rusya ve Suriye rejim güçlerinin, Suriye'deki muhalif gruplara  karşı 30 Eylül'den bu yana misket bombası kullandığını açıkladı.

HRW'nin raporunda, misket bombasının Rusya ve Suriye'nin ortak  operasyonlara başladığı 30 Eylül'den bu yana en az 20 defa kullanıldığı  kaydedildi. 9 bölgedeki saldırılarda 35 sivilin öldürüldüğü bildirilen raporda,  bunların 5'inin kadın ve 17'sinin çocuk olduğu belirtildi.

HRW'nin birkaç misket bombası kullanımını belgelediği ifade edilen  raporda, bu saldırıların Duma'da ve Şam'ın banliyösünde en az 8 çocuğun ölümüne  neden olduğu vurgulandı.

Raporda, Suriye'de kullanılan misket bombalarının Rusya veya eski  Sovyetler Birliği yapımı olduğunun altı çizildi.

HRW'nin Acil Durumlar araştırmacısı Ole Solvang, Suriye'de sivillerin  misket bombalarıyla vurulmaya devam edildiğine dikkati çekerek Suriye'nin  "gelişigüzel silah kullanma" konusundaki sözünü tutmadığına işaret etti.

HRW ayrıca Rusya ve Suriye'den, Misket Bombaları Konvansiyonu'nu  imzalamalarını istedi.

2011 yılından bu yana 250 bin kişinin hayatını kaybettiği Suriye'de  milyonlarca kişi yerlerinden oldu, binlerce kişi de Avrupa ülkelerine gitmeye  çalışırken yaşamını yitirdi.

Yorumlar | 0
üye profil