Rusya'da yapay virüs telaşı! Herkes biyoterörden şüpheleniyor...

Koronavirüsün bütün dünyayı etkisine aldığı ve en çok vakanın saptandığı ülkelerin başında gelen Rusya'da uzmanlar, bu kez de yapay virüs salgınlarının ortaya çıkmış olabileceği konusunda uyardı. Biyolojik tehditle mücadelede ilave tedbirler ele alındı.

Yayınlanma Tarihi: 20.10.2020 12:27
Değiştirme Tarihi: 20.10.2020 12:27
Rusya'da yapay virüs telaşı! Herkes biyoterörden şüpheleniyor...

Koronavirüs salgını kaynaklı 1 milyon 415 bin vakayla ülkeler sıralamasında dördüncü sırada bulunan Rusya'da, biyoterör alarmı verildi. Rusya'da Bilim Konseyi, Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev başkanlığındaki toplantıda dünyadaki epidemiyolojik durumu ele almak için bir araya geldi.

BİYOLOJİK TEHDİT İHTİMALİ

Salgına karşı alınan tedbirlerin insanların yaşamında çeşitli zorluklara neden olduğu kaydedildi. Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada, "Koronavirüs salgınıyla ilgili olaylar ve sonuçları, diğer tehlikeli patojenik biyolojik ajanların yol açtığı biyolojik tehdit olasılığını gösteriyor." denildi.

BİYOTERÖRE KARŞI EK ÖNLEMLER TARTIŞILDI

Bilim Konseyi, patojenik biyolojik ajanlarla yapılması muhtemel terör saldırılarını da masaya yatırdı. Bu tehlikeye karşı ek önlemlerin alınması teklif edildi.