Rusya'da dün evine polis tarafından baskın yapılan gazeteci Irina Slavina bugün kendini yakarak canına kıydı

Rusya'da, yasa dışı örgüte mensup olduğu gerekçesiyle dün, evine baskın yapılan Rus gazeteci Irina Slavina, bugün kendini ateşe vererek intihar etti. 

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2020 21:16
Değiştirme Tarihi: 02.10.2020 21:16
Rusya'da dün evine polis tarafından baskın yapılan gazeteci Irina Slavina bugün kendini yakarak canına kıydı

BBC Türkçe'de yer alan habere göre olay Rusya'nın Nijgiy Novgorod şehrinde yaşandı. Gazeteci Irina Slavina isimli Rus gazetecinin evine polisler tarafından baskın gerçekleştirildi. Gazeteci, polis bu baskınının yasak olmadığını iddia ederken, polis evde örgütsel dökümanlar aradığı ifade edildi.

Polislerin baskın sırasında kendisine saygısız şekilde davrandığını ifade eden gazeteci, kendisine ve kızına ait bilgisayarların, taşınabilir disklerin el konulduğunu da sözlerine ekledi. Yöneltilen suçlamaların da asılsız olduğunu savunan Irina Slavina, örgütle herhangi bir ilişkisinin bulunmadığını vurguladı. 

BENZİN DÖKEREK KENDİSİNİ ATEŞE VERDİ

Slavina, yapılan baskından sonra bugün Nijniy Novgorod şehrindeki Rusya İçişleri Bakanlığı binası önünde üzerine benzin dökerek kendisini ateşe verdi. Rus gazeteci, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Slavina, intihar etmeden önce ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Ölümümden Rusya İçişleri Bakanlığı sorumludur” dedi.

Gazetecinin ölümünün ardından ülkede yeni bir tartışma başlarken, Bakanlık olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Kaynak: Milliyet