Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Medvedev: 'Uçağımızın düşürülmesi savaş sebebi'

Medvedev: "Uçağımızın düşürülmesi savaş sebebi"

Rusya'dan sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesine ilişkin açıklamalar devam ediyor. Medvedev Türkiye'nin Rus uçağını düşürerek uluslararası hukukun tüm kurallarını ihlal ettiğini ve savaş durumu yarattığını savundu, Rusya'nın Türkiye’ye simetrik yanıt vermemeyi seçtiğini söyledi.

09.12.2015 14:28

Sınır ihlali yapan uyarılara yanıt vermeyen Rus uçağının vurulmasının ardından Türkiye ileRusya arasındaki gerilim sürüyor. Rusya Başbakanı Medvedev'den yeni açıklamalar geldi.  

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, "Türkiye konusunda charter seferlerinin durdurulması yaptırım değil, devletimizin kendisini korumak için verdiği bir tepkidir. Uçağımızın düşürülmesine benzer bir durum, 20. yüzyılda yaşansaydı savaş çıkardı. Çünkü bu, yabancı bir ülkeye doğrudan saldırıdır" dedi. 

"Olabilecek en kötü şey savaş" 

Rus basınının haberine göre Medvedev şöyle devam etti: Tabii ki günümüz koşullarında savaş, olabilecek en kötü şeydir. Bu nedenle Türkiye’nin bu yaptığına simetrik yanıt verilmemesi kararı alındı. Türkiye, uçağımızı düşürerek uluslararası hukukun tüm kuralarını ihlal etti ve ‘saldırı eyleminde’ bulundu. Casus belli ( Türkçe'ye "savaş nedeni" olarak çevrilebilecek Latince ifade) durumu yarattı, yani savaş başlatılmasına temel oluşturdu. Rusya yönetimi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu yolu seçmedi. Ama Türkiye’ye bunun bedelini ödeyeceğini göstermek zorundaydık. Bu nedenle vatandaşlarımızın güvenliği için böyle bir karar aldık. 

Türkiye ve Mısır’a uçuşların durdurulması, Rusya’nın ‘kötü niyeti’ değildir. Bu konu ülkemizin güvenliğiyle ilgili bir meseledir. Mısır’da (yolcu uçağımıza) terör saldırısı düzenlendi. Bu saldırının tekrarlanması ihtimal dahilinde. Bu nedenle hem Mısırlı ortaklarımız hem de halkımız için hoş olmasa da vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla uçak seferlerinin durdurulması kararını aldık." 

Türkiye'ye yaptırımlar 

Medvedev şöyle devam etti: Türkiye'ye getirdiğimiz ambargolar Rusya'daki gıda fiyatlarını etkileyecek ancak bunun ölümcül sonuçları olmayacak. Türkiye'ye yönelik yaptırımlar enflasyon oranına belki yüzde 0.2 ila 0.5 puan ekler. Gıda fiyatlarını izleyeceğiz. 

"Savunma harcamalarını kısmayacağız" 

Medvedev savunma bütçelerini kısmayacaklarını belirtti, "Savunma bütçemizle ilgili planları yerine getirmeye devam edeceğiz. Ordunun 2020'ye kadar yeniden silahlandırılması planını yerine getireceğiz. Savunma harcamalarını ihmal edemeyiz. Savunma harcamalarının artırılmasına yönelik aldığımız kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. 'Normal' bir ordumuz olmazsa, ülkemiz de olmaz" diye konuştu. 

Yorumlar | 0
üye profil