Romanya'da vaftiz edilen 6 haftalık bebek hayatını kaybetti

Romanya'da bir kilisede vaftiz edilen 6 haftalık bebek, vaftiz edildikten kısa süre sonra hayatını kaybetti. Nüfusunun büyük bölümü Ortodoks olan ülkede, yaşanan bu olay büyük tepki topladı. Bebeğin ölümü ardından, törenin kurallarında güncelleme yapılmasına dair tartışamlar da beraberinde geldi. 

Yayınlanma Tarihi: 06.02.2021 13:46
Değiştirme Tarihi: 06.02.2021 13:46
Romanya'da vaftiz edilen 6 haftalık bebek hayatını kaybetti

Sputnik Türkiye'de yer alan habere göre Romanya'da bir kilisede gerçekleştirilen vaftiz töreni, 6 haftalık bebeğin ölümüyle sonuçlandı. 

Ülkenin kuzeydoğusundaki Suceava kentinde 3 kere suya batırılıp çıkarıldığı vaftiz töreni sonrası kalbi duran 6 haftalık bebek hemen hastaneye kaldırılmasına rağmen birkaç saat sonra hayatını kaybetti. Otopsi sonuçları bebeğin akciğerinde su bulunduğunu gösterdi. Vaftiz töreninin yöneten papazla ilgili cinayet soruşturması başlatıldı.

​Bununla birlikte vaftiz töreni kurallarında değişikliğe gidilmesi için sosyal medya üzerinden başlatılan bir kampanyada 56 binden fazla imza toplandı. Bir internet kullanıcısı da törenin 'zalimliğini' kınarken bir diğeri 'bu kuralları sürdürmenin Tanrı'nın isteği olduğunu düşünmekte ısrar edenlerin inatçılığını' eleştirdi.

​Nüfusunun yüzde 80'inden fazlası Ortodoks olan Romanya'da son yıllarda benzer olaylar yerel basına yansımıştı. Rumen Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Vasile Banescu vaftiz esnasında bebeğin tüm vücudunun suya batırılmasındansa alnına su dökülmesinde sakınca olmadığını söylemişti. Ancak kilisenin muhafakazar kanadının lideri Başpiskopos Teodosie kuralların değişmeyeceğinde ısrarcı olmuştu.