AK Parti o ilde rekor kırdı

Karadeniz’de 18 ilde her üç seçmenden ikisi Ak Parti dedi. Ak Parti 75.49 ile Türkiye genelinde en yüksek oyu Rize’den aldı

Yayınlanma Tarihi: 02.11.2015 12:05
Değiştirme Tarihi: 02.11.2015 11:19

Karadeniz’de Ak Parti’nin büyük kan kaybettiği 7 Haziran seçimlerinden sonra bu kez MHP büyük ölçüde oy kaybına uğradı. Karadeniz’de 18 ilde her üç seçmenden ikisi Ak Parti dedi. Ak Parti 75.49 ile Türkiye genelinde en yüksek oyu Rize’den aldı


7 Haziran seçimlerine göre ülke genelinde Oyunu artıran Ak Parti, Karadeniz’in tamamında da bu denklemi bozmadı. Karadeniz Bölgesi’nden MHP, CHP ve HDP oy kaybetti. Karadeniz bölgesindeki 18 ilde oyunu artıran Ak Parti 51.9 olan oy oranını 1 Kasım’da 61.8’e yükseltti. MHP ise 18.7’den 12.7’ye geriledi. Seçim barajını son ana kadar geçip geçemeyeceği dikkatle izlenen HDP, bölgede 1.7 olan oyunu bu oranda tutamadı ve 0.9’a kadar düşürdü.

 

Haber ile ilgili metin girin!.


Ak Parti 75.49 ile en yüksek oyu Rize’den aldı. Bu sonuç aynı zamanda Türkiye genelinde de en yüksek oyu çıkardığı il oldu. 7 Haziran seçim sonuçlarına bakarak Karadeniz genelinde MHP ve diğer partilerden kayan oyların tamamının Ak Parti’ye gittiği gözleniyor. Karadeniz’deki MHP oylarındaki bu düşüşün en büyük sebeplerinden biri hiç şüphesiz Ak Parti ile ittifak kurmamasıdır.


Fındık etkilemedi


Karadenizlinin geçim kaynaklarının başında gelen fındık bu kez sandığı etkilemedi. Giresun ve Ordu’nun en önemli gelir kaynağı fındık, ortalama 13.50 lira ile geçen yılın çok altında olmasına rağmen bu düşüş sandığa yansımadı. Ak Parti, 7 Haziran seçimlerine oranla Giresun’da yaklaşık yüzde 9, Ordu’da yüzde 10 oy artırdı. Buna karşın milletvekili sayısında değişiklik olmadı. Her iki ilde de 3’er milletvekili Ak parti, 1’er milletvekili de CHP çıkardı. CHP bu iki ilde de oy kaybetti.   


Trabzonspor etkisi


Trabzon’da denge Trabzonspor üzerinden kurulur. Siyasi parti liderlerinin Trabzonspor ile ilgili demeçlerinin geçmiş zamanlarda siyaseti belirlediğine şahit olmuştuk. Karadeniz’in en gelişmiş illerinden olan Trabzon’da gösterilen adayın da seçim sonucuna etki edeceği bilinen bir gerçektir. Parti ambleminin önemi kadar adayın kim olduğu da sonuca direkt etki eder. Bu bağlamda siyasi partiler bu gerçeği göz önüne alarak hareket etti. Ak Parti oylarını Trabzon’da yüzde 11 artırarak 66.58 oy oranı ile 5 milletvekili çıkardı. CHP Trabzon’da en düşük oy kaybını yaşamasına rağmen 1 milletvekili çıkardı. Ancak MHP, 7 Haziran’da kazandığı Koray Aydın ile bu seçimde kaybetti.  


Yüzde 75.49 aldı


Ak Parti’nin bütün seçimlerde en çok oy aldığı illerin başında gelen Rize 75.49 ile Türkiye’de en yüksek oyun çıktığı birinci il oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de Ak Parti, 7 Haziran milletvekili seçiminde aldığı oy oranı yüzde 68.91 iken, bu seçimde yaklaşık 8 puan yükseltti. CHP ise 7 Haziran’da aldığı 18.93’lük oyunu yaklaşık 4 puan gerisine düşerek 14,9 oranında oy toplayabildi. Ak Parti Rize’de hem oyunu yükseltti hem de üç milletvekilinin üçünü de çıkarmayı başardı


Gümüşhane’de Ak Parti


Gümüşhane’de 7 Haziran’da 2 milletvekilinden birini büyük sürpriz yaparak alan MHP bu kez aynı başarıyı gösteremedi. Gümüşhane Belediye Başkanlığı görevini 3 dönem yürüten Mustafa Canlı, 7 Haziran seçimlerinde aldığı oyların dörtte birini bu seçimde alamadı. Buna karşın Ak Parti büyük bir değişimle mevcut milletvekili Kemalettin Aydın’ı değiştirerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAC A.Ş Genel Müdürlüğü görevinden istifa eden Osman Akgül’ü, Orman ve Su işleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı görevinden ayrılan Cihan Pektaş’ı aday göstererek oylarını artırdı. Havaalanı ve hızlı tren beklentisi olan Gümüşhaneliler tercihini AK Parti’den yana kullandı. Aynı şekilde Bayburt’ta da durum Ak Parti’nin lehine sonuçlandı. Geçtiğimiz seçimlerde iki milletvekilinden birini alan MHP oy kaybetti. Ak Parti ise oyların yaklaşık yüzde 73’ünü alarak 2 milletvekili çıkardı.


Zonguldak’ta MHP vekil kaybetti


Karadeniz’de oyunu artıran Ak Parti, Zonguldak’ta da yüzde 38 olan oyunu 11,5 puan artırarak yüzde 49.5’e yükseltti. 2 olan milletvekili sayısını 3’e çıkardı. MHP’nin düşüş yaşadığı ve milletvekili kaybettiği şehirlerden biri de Zonguldak oldu. Geçen seçimde kazandığı milletvekilini kaybeden MHP, oyların yüzde 9.5’lik oranını alabildi. Karadeniz’de CHP’nin iyi oy çıkardığı illerin başında gelen Zonguldak’ta bu kez 2 puan oy kaybetti. 5 milletvekilinden 2’sini alan CHP’nin yüzde 38.5 olan oyu 36.1’e geriledi.