Rize'ye çay hasadı için giden 10 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı!

Rize'ye, seyahat izin belgeleriyle çay hasadı için gelen 7 bin üreticiden 10'unun koronavirüs testleri pozitif çıktı. Hastalar hemen tedavi altına alınırken, temasta bulundukları kişiler de filyasyon taramasıyla bulunmaya çalışılıyor.

Yayınlanma Tarihi: 27.05.2020 13:06
Değiştirme Tarihi: 27.05.2020 13:07
Rize'ye çay hasadı için giden 10 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı!

Rize'deki çay hasadına katılmak için özel seyahat izin belgesiyle kente gelen üreticilere, bahçeye girmeden önce geçirecekleri 1 haftalık ev izolasyonu sürecinde 'Covid-19' testi yapıldı. 81 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ilk günü İl Pandemi Kurulu’nca oluşturulan ekipler de başlattığı numune alma çalışmalarını sürdürüyor. 3'erli gruplar halinde dolaşan 110 kişilik sağlık ekibi, Rize'de 11 ilçe ve il merkezi dahil 207 mahalle ve 347 köyde tarama yaparak, il dışından gelen üreticiler ile birlikte başka şehirden gelen çay işçilerinden numune alıyor. Numuneler, Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı'na gönderiliyor.

10 VAKA BELİRLENDİ

Rize Valisi Kemal Çeber, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla memleketlerine gelenlere uygulanan test çalışmalarının sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. Vali Çeber, "Şu ana kadar çay müstahsil olarak gelenlerden 7 bin civarı test yaptık 4 bin 500 kadarının sonucu geldi; 10 pozitif vaka var" dedi.

Hastalar hemen tedaviye alınarak, aile fertleri de filyasyon taramasına alındı. (DHA)