Rize Valisi Kemal Çeber, kentte binlerce kişiye yapılan test sonuçlarını açıkladı!

Rize Valisi Kemal Çeber, bugüne kadar 30 bin çay üreticisinin bölgeye geldiğini belirterek, yapılan koronavirüs testlerinin sonuçlarını açıkladı. Vali Çeber, "Yaklaşık 110 kişilik ekip, bir haftada 11 bin 37 test yaptı ve bugün gelen son test sonuçlarına göre 22 kişide test pozitif çıktı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 14:51
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 14:51
Rize Valisi Kemal Çeber, kentte binlerce kişiye yapılan test sonuçlarını açıkladı!

Doğu Karadeniz'deki çay hasadı devam ederken, Rize Valisi Kemal Çeber, kente gelen kişilere yapılan koronavirüs testlerinin sonuçlarını açıkladı. Bugüne kadar 30 bin çay üreticisinin bölgeye geldiğini belirterek gelen her kişinin sağlık kontrollerinden geçirildiği söyleyen Vali Çeber, "Gelen üreticilerin gideceği adres, ilgili birimlere iletildi. 14 gün boyunca hemşerilerimiz takip edilecek. Genel anlamda herkes kurallara uyuyor. Bu süreç içinde Türkiye’de ilk ve tek yaygınlıkta, dünyada ise eşi az olan bir uygulama yaptık. Bir hafta içinde çay müstahsillerinin taramalarını yapmaya gayret ettik. Gelen her müstahsil ailesinden uygun görülen birine Covid-19 testi yapıldı. Yaklaşık 110 kişilik ekip, bir haftada 11 bin 37 test yaptı ve bugün gelen son test sonuçlarına göre 22 kişide test pozitif çıktı'' bilgilerini verdi. 

"TAKİPLER DEVAM EDİYOR"

Takiplerin alanda devam ettiğini ve test sonucu pozitif çıkan 22 kişinin hastanede tedaviye alındığını da belirten Vali Çeber, sözlerine şöyle devam etti: "'22 vatandaşımızın yakınları da takipte, 202 hemşerimiz karantinaya alındı. Bu vatandaşlarımızın da evlerde testleri yapılıyor. Şu an için çay müstahsilleri özelinde yapılan tarama işini sona erdirdik. Bundan sonra riski yüksek meslek grupları denetimlere tabii olacak. Kuaför, berber, kurye, toplu taşıma şoförleri, market çalışanlarına testler yapılacak. Bunun dışında çay hasadı dönemi sorunsuz geçiyor. Bu sene yurt dışından işçi gelmedi ve toplanan çay kalitesinde ciddi bir artışı var. Vatandaşlarımız bahçelerine dönmüş oldu. Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de yeni normale dönüyoruz. Restoranlar, parklar, sahil ve bahçeler açıldı ama buralar yeni normale göre açıldı. Hala risk var, bu nedenle maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız. Rize’de de durum iyiye gidiyor. Bugün saat 17.00 itibariyle Rize’deki kontrol noktalarından da ayrılıyoruz.''

1 MİLYON ÜRETİCİ AİLE 

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da 830 bin dekar alanda yapılan yaş çay üretiminde hasadı, 1 milyon üretici aile devam ettiriyor. Çay hasadı için Rize’ye gelenler, öncelikle 1 haftalık ev izolasyonu süreci yaşadı ve bu süreçte Covid-19 testleri yapıldı. Toplamda 11 bin 37 test gerçekleştirdi. 22 kişinin testi pozitif çıkarken, temas ettikleri belirlenen 202 kişilik aileleri de karantinaya alındı.

(DHA)