Rize Trabzon otobüs bileti fiyatı 20 TL'den 250 TL'ye yükseldi

Koronarivüs salgını sonrası Türkiye'de olarak uygulanan tedbirlerin başında seyahat kısıtlaması yer almıştı. Salgın nedeniyel uygulanan bu tedbir, otobüs bileti fiyatlarının da astronomik bir hal almasına yol açtı. Örnek vermek gerekirse, 1 ay önce 20 TL'ye satılan Rize-Trabzon otobüs bileti fiyatları, Covid-19'la mücadele kapsamında alınan seyahat kısıtlamasıyla birlikte 250 lira'ya yükseldi. 

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2020 16:22
Değiştirme Tarihi: 28.04.2020 16:22
Rize Trabzon otobüs bileti fiyatı 20 TL'den 250 TL'ye yükseldi

Otobüs fiyatları ne kadar? Koronavirüs salgını sonrası bu sorunun cevabı da ilginç bir hal aldı. Öyle ki, 20 liraya alıcı bulan bir bilet, şimdilere 250 lira oldu. Bunu ayrıntılı şekilde ele almak gerekirse;

*Seyahat yasağı nedeniyle yan yana yolcu oturtulmuyor. Böylece 1 kişiye 2 koltuk veriliyor. Hal böyle olunca da firmalar bilet fiyatlarında artış yapıyor. 

O uygulamanın yaşandığı illerden biri de Trabzon ile Rize... 

Salgın öncesi Trabzon'dan Rize'ye ya da Rize'den Trabzon'a gitmek isteyen bir kişi 20 lira ödeyerek işini halledebiliyordu. Koronavirüs salgını ve sonrasında alınan seyahat kısıtlaması kararıyla birlikte bu biletlerin fiyatı 250 TL oldu.

İHA'nın haberine göre;  Rize’den Ankara’ya 110 lira olan otobüs bileti 250 liraya ulaşırken, Rize’den İstanbul’a 180 lira olan otobüs bileti ise 300 liraya ulaştı. Trabzon ile Rize arasındaki otobüs seferlerinin kaldırılmasından dolayı tedbirler öncesi 20 TL olan ortalama 80 kilometrelik yolun ücretini bazı bilet satan internet sitelerinde 250 liraya çıktı.

Rize’de bir otobüs firmasının acente sorumluluğunu yapan Atilla Gündoğdu corona virüs tedbirleri kapsamında seyahat belgesi olmayana bilet kesmediklerini dile getirerek “Valilikten onay aldıktan sonra seferleri gerçekleştirebiliyoruz. Aynı zamanda otogarda hazırda bulunan emniyet güçleri var, onların da kontrolü altında yola çıkma izin belgesi veriliyor. Tabi bu yine 65 yaş üstü ve 20 yaş altı için geçerli değil. Yani yaş sınırına da takılmayan yolculara izin belgesi veriliyor. Hangi firma ile gideceğine dair bilgiler ve aracın plakası not alınıyor o şekilde herhangi bir sağlık problemi yoksa gidebiliyorlar. Kesinlikle seyahat izin belgesi olmadan ve teyit etmeden bilet kesimi yapmıyoruz. Büyükşehirlerde ise acentelerimiz kapalı olduğundan bilet kesimini internet üzerinden yapıyorlar” dedi.

Fiyat aralığının corona virüs tedbirlerinden sonra arttığını ve büyükşehirlerde ise acentelerden satış olmadığı için internet üzerinden bilet satıldığını dile getiren Gündoğdu “Bizim fiyatlarımız Rize’den İstanbul’a 280 lira, Rize’den Ankara’ya ise 250 liradır. Ama dediğim gibi Trabzon ve benzeri büyükşehirlerde acentelerimiz kapalı olduğundan biletleri internet üzerinden alıyorlar ve onlara biz müdahil olamıyoruz” şeklinde konuştu.