Rize'de tırtıl istilası! Vatandaşlar kapı, pencere açamıyor...

Rize'nin Pazar ilçesinde bulunan Yeşilköy köyünde yaşanan tırtıl istilası vatandaşları endişelendirmeye başladı. Kapı ve pencerelere kadar ulaşan tırtıllar, meyve ağaçlarının kurumasından ve daha birçok başka şeylere sebebiyet veriyor.

Yayınlanma Tarihi: 11.09.2020 17:23
Değiştirme Tarihi: 11.09.2020 17:23
Rize'de tırtıl istilası! Vatandaşlar kapı, pencere açamıyor...

Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy köyünde meydana gelen tırtıl istilası vatandaşa büyük endişe saçıyor. Sayıları giderek artan, meyve ağaçlarının kurumasına neden olan ve son dönemde evlere kadar ulaşan tırtıllara, vatandaşlar çare bulmaya çalışıyor.

Yeşilköy köyünde tırtıl istilası yaşanıyor. Tarım arazilerinde sayıları her geçen gün artan tırtıllar, özellikle meyve ağaçlarının yapraklarını yiyerek, kurumasına neden oluyor. Köyde yaşayanlar, evlerine kadar ulaşan tırtıllar için önlem alınmasını istiyor. Tırtılların kendilerini endişelendirdiğini söyleyen Havva Dursun, “Kelebekle mücadele ediyorduk şimdi tırtıllar çıktı. Kapı, pencere açamıyoruz” dedi. Medine Hafızoğlu da “Ağaçlardan başladı, sebzelerimize kadar her şeyi kuruttu. Artık evimizin içine kadar girmiş durumda. Zor durumdayız” diye konuştu.

İbrahim Metin Atasaral ise “Geçen yıl dut ağacında küçücük bir yerde fark ettik. Bu yıl ise tüm ağaçları sardı. Ceviz yaprağına kadar sarmış durumda. Çaya zarar vermesinden endişe ediyoruz. Biz bazı ilaçlama çalışmaları yapıyoruz ama yetkililerin durumla ilgilenmesini istiyoruz” diye konuştu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Ziraat Mühendisi Mustafa Atasaral ise önlem alınması çağrısında bulunarak, “Korkumuz tırtılların çaya zarar vermesi. Yetkililerden yardım bekleniyor. Lokal uygulamalarla, bu sorunla başa çıkılamıyor. Özellikle larva döneminde zararlı oluyor. Önlem alınması gerekiyor” dedi.

Etiketler: rize - tırtıl - istila