Rize'de koronavirüsün nasıl yayıldığı ortaya çıktı!

Rize'de filyasyon ekipleri, koronavirüsün yakın akraba, eş, dost ve komşu gibi ev ziyaretleri ile bulaştığını ortaya çıkardı. Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynep Kırdı Harbawı, "Sevdiğimiz birinin acı haberini almamak için herkes kendi karantinasını uygulamalı" uyarısında bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 21.12.2020 09:08
Değiştirme Tarihi: 21.12.2020 09:08
Rize'de koronavirüsün nasıl yayıldığı ortaya çıktı!

Koronavirüs vaka sayıları Rize'de azalış göstermeye başladı. Filyasyon ekipleri, evlerinde izole edilen Covid-19 hastaları ile temaslıların takibini sağlamak ve virüsün yayılımının önüne geçmek için 24 saat görev yapıyor. Bu çalışmalarla ekipler, yeni dönemde virüsün kentte nasıl yayıldığını da ortaya çıkardı. Buna göre, virüsün daha çok ev ziyaretleri ile yayıldığı tespit edildi. 

"TELEFONLA SOHBET EDİN"

Konuyla ilgili konuşan Rize Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Zeynep Kırdı Harbawı, ev ziyaretlerinin virüsün bulaş oranını arttırdığını kaydederek, bu işin şakası olmadığını vurguladı. Dr. Harbawı, "Düğün, cenaze gibi toplu merasimler, kafe, lokanta gibi noktalarda yayılım hızı artan virüsle ilgili olarak yapılan kısıtlamalardan sonra virüsün bu kez evlere taşındığını gördük. Komşu, akraba ziyaretleri ile yayılımın arttığını tespit ettik. Bu yüzden hane halkı dışındaki kişilerin eve giriş çıkışına müsaade edilmemeli. Bu dönemde bırakın komşuyu, hane halkından değilse anne babamızı da abimizi, ablamızı da görmeyelim, bütün sohbetimizi telefonla gerçekleştirelim. Bu kişiyi tanıyorum ve biliyorum, bana ondan virüs bulaşmaz gibi bir düşünceye asla kapılmayalım. Elimizdeki verilerde biliyoruz ki, bu hastalık, virüsü taşıyan kişilerde semptom göstermeden de yayıla biliyor. Artık tavizin, ihmalin ve boşverciliğin zamanı değil. Herkes kendi tedbirini almalı, kendi karantinası uygulamalıdır. Yoksa yarın çok sevdiğiniz birinin hastalandığını hatta vefat ettiğini duyabiliriz, bu işin şakası yok” açıklamasını yaptı. 

"HER GÜN SAHADAYIZ"

97 filyasyon ekibinin her gün sahada olduğunu ifade eden Dr. Zeynep Kırdı Harbawı, "Vakaların ve temaslıların takibi konusunda hızlı bir çalışma içerisindeyiz. Tedavileri konusunda bilgilendirip bu süreci atlatmalarında onlara destek oluyorlar. Aynı gün içerisinde numuneler alınıp testler sonuçlanıyor ve tedavi sürecine başlanıyor. Bu konuda Rize süreci çok hızlı takip ediyor. Ülkemiz genelinde kasım ayı itibariyle ne yazık ki Covid vaka sayılarında çok hızlı bir artış sürecine girildi ve bu süreç hastanelerimiz ve özellikle de yoğun bakımlarımızın kapasitelerini çok ciddi anlamda zorlar hale geldi. Bu süreçte hastane ve yoğun bakım ihtiyacı duyan hastalarımızın mağdur olmaması için mevcut kapasitemiz maksimum seviyede arttırılmış, gerek yeni tıbbi cihaz ve malzeme desteği gerekse de fiziki alan ve personel takviyesi anlamında tüm imkânlar seferber edildi. Tüm bu takviyelere rağmen çok hızlı artan vaka sayıları iş yükümüzü de aşırı artırmıştır. Lakin şu da unutulmamalıdır ki tüm bu zorluklara rağmen yine de süreç kontrolümüz altındadır” dedi. 

"HERKES EVİNDE OTURSUN"

Filyasyon ekiplerinin ziyaret ettiği Veliköy köyünde yaşayan koronavirüs hastası Emine Kopuz, "Aslında virüs dolayısıyla kendimce çok tedbirli davrandığımı düşünüyorum, komşulara gidip gelmedim, kardeşlerimle bile uzak durdum ama şu an hastayız. Korktuğumuz başımıza geldi. Herkes evinde ev ahalisi ile otursun, bu süreci sağlıkla atlatsın kimse kimseye hastalık bulaştırmasın” dedi. 

"SABRETMELİYİZ..."

Akrabasında koronavirüs tespit edilen Ali Kopuz, "Komşular birbirine gidip geliyor, dostumdur, akrabamdır, amcamdır, abimdir deyip birbirine gidip geliyorlar. Böylece de hastalık bulaşıyor. Ailenin birinde hastalık oldu mu bir bakmışsın herkes pozitif. Birbirine gidip gelme işi kalkacak. Şöyle bir iki ay milletin sabretmesi lazım, yoksa bu ölümler son bulmaz” ifadelerinde bulundu.

‘KEŞKE ÖNCEDEN EVDE OTURSAYDIK'

Ailesinde pozitif vaka olduğu için filyasyon ekiplerinin numune aldığı Yeter Katip de "Babam hastalık belirtileri gösterdi ve yapılan testte pozitif olduğunu öğrendik. Biz aile apartmanında oturuyoruz, alt katta abim yengem var onlar hasta. Şu süreçte hiç gevşek davranmayalım. Ben gerçekten çok üzgünüm. 3 ay önce abimi kaybettim bu hastalıktan. Şimdi yine aynı süreci yaşıyoruz. İnşallah kimseye bir şey olmaz. Şimdi karantinadayız evde oturacağız. Keşke önceden de evde otursaydık bir yere gidip gelmeseydik kimsenin de canı yanmasaydı” açıklamasında bulundu.

‘BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN’

Aile apartmanında olduklarını anlatan ve bunun virüse engel olmayacağına dikkati çeken Meliha Katip ise "Bir şey olmaz mantığı güdüyoruz, bu yüzden de şu an hastalık aile içerisinde çok daha hızlı bir şekilde yayılıyor. Hane halkından değilse, kimse annesiyle babasıyla kardeşiyle gidip gelmesin görüşmesin, herkes evinde otursun, kendi karantinasını oluştursun. Biz de ‘aile apartmanı’ dedik, indik çıktık ‘bir şey olmaz’ dedik ama şu an bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Sevdiklerimizin canını yakmayalım dikkatli olalım” ifadelerini kullandı.

(DHA) 

İlgili Sayfalar: Playlist