Rize'de koronavirüs tedbirlerine uymayan 3 polis memuruna Vali'nin talimatıyla ceza

Rize'de koronavirüs tedbirlerine uymayan 3 polis memuruna, Rize Valisi Kemal Çeber talimatıyla paza cezası kesildi. Talimatı veren Vali Çeber, daha sonrasında cezayı da kendisi ödeyerek, "Sağlıkçılarımızın ve güvenlik görevlilerimizin moralini yüksek tutmak görevimiz ama vatandaşa örnek olması gereken kişiler dikkatli olmalı" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 08.12.2020 15:45
Değiştirme Tarihi: 08.12.2020 15:45
Rize'de koronavirüs tedbirlerine uymayan 3 polis memuruna Vali'nin talimatıyla ceza

Rize'de bir kafetaryada koronavirüs tedbirlerine uymadığı tespit edilen 3 polis memuruna, Vali Kemal Çeber tarafından para cezası kesildi. Vali Çeber, cezayı kendisi ödeyerek herkesi kurallara uymaya davet etti.

Polis memurlarına, 5326 sayılı Kabahatler Kanununun "Emre aykırı davranış" başlıklı 32'nci maddesinde yer alan "Yetkili makamlar tarafından adli işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket" nedeniyle kişi başı 392'şer lira olmak üzere toplam 1176 lira ceza kesildi.

Polis memurlarının cezasını ödeyen Vali Çeber, AA muhabirine, bundan sonra da aynı denetim hassasiyetinin gösterileceğini, cezaların yazıldığı kamu görevlileri tarafından ödeneceğini belirterek, kararın başta kolluk teşkilatları olmak üzere topluma örnek davranışlar sergilemek durumunda olan tüm kamu personeline örnek olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA