Rize'de çay hasadı için gelen her aileden 1 kişiye koronavirüs testi uygulanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamaları, farklı şehirlerde yaşayan çay üreticilerinin, ürünlerini nasıl hasat edeceğiyle ilgili büyük bir soru işareti oluşturmuştu. Seyahat engelinin kaldırıldığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çay üreten vatandaşlar memleketlerine geldi ve gelmeye de devam ediyor. Öte yandan, İl Pandemi Kurulu tarafından kurulan 110 kişilik ekip, memleketlerine gelen çay üreticileri arasından her evden 1 kişi olmak kaydıyla koronavirüs testi yapacak. 5 bin kişiye uygulanması öngörülen testlerin 3 gün içerisinde de yapılması planlanıyor.

Yayınlanma Tarihi: 23.05.2020 12:45
Değiştirme Tarihi: 23.05.2020 15:23
Rize'de çay hasadı için gelen her aileden 1 kişiye koronavirüs testi uygulanıyor

1 milyon çay üreticisinin çay hasadı için memleketlerine gelmeye başlaması üzerine Doğu Karadeniz'de güvenlik önlemleri üst seviyede. 

Giresun, Rize, Trabzon ve Artvin olmak üzere 4 şehri kapsayan güvenlik önlemleri öncesi İçişleri, Sağlık ile Tarım ve Orman Bakanlıkları koordinasyonunda, ilgili valiliklerle de toplantılar gerçekleşti. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı açıklamasıyla da birlikte çay üreticileri gerekli izinleri de alarak yaşadıkları şehirlerden yola çıkarak, çay hasatlarını yapmak için memleketlerine gelmeye başladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Şehirlerin sınırlarında polis, jandarma ve sağlık ekipleri kontrol için beklerken, şehre giriş yapmak isteyen kişiler, üst düzeydeki kontrolden geçiriliyor. Öte yandan bu kişiler 1 hafta süreyle evlerinde karantinada kalıyor 

KÖY VE MAHALLELERİ GEZİP TEST YAPILIYOR

İl Pandeli Kurulun'ca oluşturulan 110 kişilik ekip, Rize'de köy ve mahalleleri gezerek il dışından gelen vatandaşların evlerinden bir kişiye test yapıyor. Testin uygulandığı kişide virüs tespit edilmediği taktirde, o kişi evin ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkıp alışveriş yapabilecek, evin diğer üyeleri ise tarla ile ev haricinde bir yere gidemeyecek. 

Haber ile ilgili metin girin!.

110 kişilik bu ekip, 3'erli gruplar halinde dolaşırken, 3 günde 5 bin kişiye de test yapmayı öngörüyor. 

Memleketlerine gelen vatandaşlara mikrofon uzatıldı ve ne düşündükleri de soruldu. Test yaptıran isimlerden olan Mehmet Naci Yılmaz, uygulamayı çok beğendiğini ifade etti. Bir çay üreticisi ise 'Keşke bu uygulama İstanbul'da yapılsaydı' dedi.  

DHA