Rize'de 11 bin 37 kişiye koronavirüs testi yapıldı, yalnızca 22 pozitif vaka çıktı

Çay hasadı zamanının gelmesi ile birlikte şehir dışındaki birçok vatandaşın akın ettiği Rize'de tedbir elden bırakılmıyor. Şehirde bu süreçte 11 bin 37 kişiye koronavirüs testi yapılırken 22 pozitif vakaya rastlandı.

Yayınlanma Tarihi: 02.06.2020 17:21
Değiştirme Tarihi: 02.06.2020 17:21
Rize'de 11 bin 37 kişiye koronavirüs testi yapıldı, yalnızca 22 pozitif vaka çıktı

Çay hasadı mevsiminin başlaması ile birlikte Rizye'ye ciddi bir göç yaşanırken özel izin belgeleriyle memleketlerine gelen tam 11 bin 37 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Yapılan açıklamaya göre bu testlerden 22 tanesi pozitif çıktı ve bu kişilerin temas ettikleriyle birlikte toplam 202 kişi karantinaya alındı.

VALİ: 30 BİN ÜRETİCİ GELDİ

Rize Valisi Kemal Çeber, bugüne kadar 30 bin çay üreticisinin şehire geldiğini ifade ederek gelen her kişinin sağlık kontrollerinden geçirildiği söyledi.

Vali Çeber, ''Gelen üreticilerin gideceği adres, ilgili birimlere iletildi. 14 gün boyunca hemşerilerimiz takip edilecek. Genel anlamda herkes kurallara uyuyor. Bu süreç içinde Türkiye’de ilk ve tek yaygınlıkta, dünyada ise eşi az olan bir uygulama yaptık. Bir hafta içinde çay müstahsillerinin taramalarını yapmaya gayret ettik. Gelen her müstahsil ailesinden uygun görülen birine Covid-19 testi yapıldı. Yaklaşık 110 kişilik ekip, bir haftada 11 bin 37 test yaptı ve bugün gelen son test sonuçlarına göre 22 kişide test pozitif çıktı'' dedi.

‘TARAMAYI SONA ERDİRDİK’

Takiplerin alanda devam ettiğini ifade eden Vali Çeber, test sonucu pozitif çıkan 22 kişinin hastanede tedaviye alındığını belirtti. Çeber, ''22 vatandaşımızın yakınları da takipte, 202 hemşerimiz karantinaya alındı. Bu vatandaşlarımızın da evlerde testleri yapılıyor. Şu an için çay müstahsilleri özelinde yapılan tarama işini sona erdirdik. Bundan sonra riski yüksek meslek grupları denetimlere tabii olacak. Kuaför, berber, kurye, toplu taşıma şoförleri, market çalışanlarına testler yapılacak. Bunun dışında çay hasadı dönemi sorunsuz geçiyor. Bu sene yurt dışından işçi gelmedi ve toplanan çay kalitesinde ciddi bir artışı var. Vatandaşlarımız bahçelerine dönmüş oldu. Türkiye’de olduğu gibi Rize’de de yeni normale dönüyoruz. Restoranlar, parklar, sahil ve bahçeler açıldı ama buralar yeni normale göre açıldı. Hala risk var, bu nedenle maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız. Rize’de de durum iyiye gidiyor. Bugün saat 17.00 itibariyle Rize’deki kontrol noktalarından da ayrılıyoruz'' diye konuştu.