Restoran, kafe ve lokantalar ne zaman açılacak? Yeni tedbirler gelecek mi?

Restoran, kafe ve lokantalar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı, yüz binlerce işletmeci tarafından büyük bir merakla sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Kısmi kapanma kararının alınmasıyla birlikte tüm restoran, kafe ve lokantalar kapanmış ve sadece paket servis üzerinden çalışmaya başlamışlardı. Peki, Restoran, kafe ve lokantalar ne zaman açılacak? Yeni tedbirler gelecek mi?

Yayınlanma Tarihi: 26.04.2021 13:03
Değiştirme Tarihi: 26.04.2021 13:03
Restoran, kafe ve lokantalar ne zaman açılacak? Yeni tedbirler gelecek mi?

Restoran, kafe ve lokantaların geleceğiyle ilgili ne gibi kararların alınacağı birçok kişi tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Paket servis uygulamasına devam eden birçok işletmeci, kafe ve restoranların açılacağı tarihi dört gözle bekliyor. Peki, restoran, kafe ve lokantalar ne zaman açılacak? Yeni tedbirler gelecek mi?

RESTORAN, KAFE VE LOKANTALAR NE ZAMAN AÇILACAK? 

İçişleri Bakanlığı valiliklere 'Kısmi Kapanma' konulu genelge gönderdi. Mutasyona uğrayan Kovid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, Türkiye'de de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında hızlı bir artış yaşandığı bildirilen genelgede, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda bugün saat 19.00'dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanmaya gidileceği aktarıldı.

16 Mayıs Pazar günü saat 00.00'a kadar yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane, tatlıcı) iş yerlerinin iç veya dış alanlarında masada müşteri kabul edemeyeceğine işaret edilen genelgede, bu süre içerisinde yeme-içme yerlerinin hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00'dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, hafta sonları ise sabah 10.00'dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceği belirtildi.

Bu süre içerisinde yeme-içme yerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, saat 19.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis, Cumartesi ve Pazar günleri ise sabah 10.00’dan sahur vaktine kadar sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebilecek.