Resmi Gazete'de yayımlandı! Kısa çalışma ödeneği süreleri uzatıldı...

Koronavirüs nedeniyle bir süre işlerine ara vermek zorunda kalan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan kısa çalışma ödeneklerinin süresi uzatıldı. Alınan karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 09:35
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 09:35
Resmi Gazete'de yayımlandı! Kısa çalışma ödeneği süreleri uzatıldı...

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerini kapatan birçok kişinin başvurup, ihtiyaçlarını karşıladıkları kısa çalışma ödenekleri için yeni karar alındı. İşyeri sahiplerinin başvurması halinde çalışanlara 1 ay daha kısa çalışma ödeneği verilmesine karar verildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Kovid-19. Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ek 2'nci maddesi ile geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde Kovid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, yeni bir başvuru ve uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın daha önce kısa çalışmadan yararlanan aynı işçiler için ve aynı şartları aşmamak kaydıyla bu kararın yayımlanma tarihi öncesinde kısa çalışma uygulaması biten iş yerleri bakımından 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren, bu kararın yayımlandığı tarihte kısa çalışma uygulaması devam eden iş yerleri bakımından ise kısa çalışma bitiş tarihinden başlamak üzere bir ay uzatıldı.

Kovid-19 nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan ödemeler, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.