Resmi Gazete'de yayımlandı! Ehliyet, pasaport, harç ve cezalara zam geldi...

Gelen son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, pasaport, vergi, harç ve ceza tutarlarına zam geldi.

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2020 10:26
Değiştirme Tarihi: 28.11.2020 10:26
Resmi Gazete'de yayımlandı! Ehliyet, pasaport, harç ve cezalara zam geldi...

Tebliğde, Vergi Usul Kanunu'nun ilgili maddesinde, yeniden değerleme oranının, yeniden değerleme yapılacak yılın ekim ayında (ekim ayı dahil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olduğu belirtilerek, bu oranın Bakanlıkça Resmi Gazete ile ilan edileceği hükmünün yer aldığı ifade edildi.

İŞTE YENİ ZAMLAR...

Bu kapsamda, yeniden değerleme oranının 2020 için yüzde 9,11 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde, söz konusu oranın 2019 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi.

Çeşitli vergi ve harçlarla ilgili kanunlarda yer alan vergi, harç ve ceza tutarları belirlenen yüzde 9,11 oranında artacak.

Öte yandan bu konuda daha önce yayınlanan tebliğlerin yürürlükte kalacağı da belirtildi. Yeniden derleme oranı ile birlikte trafik cezaları, motorlu taşıt vergisi (MTV), cep telefonları, tapu harçları ve ehliyet harçları zamlanacak.

Yolcu beraberinde yurt dışından getirilen cep telefonları için 1.839 lira yerine 2 bin 6 lira harç ödenecek.

Ehliyet harçları da yüzde 9,11 artışla A sınıfı için 271 liraya, B sınıfı 820 liraya, 6 aylık pasaport harcı 227 liraya, 1 yıllık pasaportlar 331, 3 yıllık pasaportlar 770 liraya çıkacak. Tapu harcı da 381 lira olacak. (AA)