'Resim, bir yaşam tarzı'

'Resim, bir yaşam tarzı'
Yayınlanma Tarihi: 31.10.2015 18:33
Değiştirme Tarihi: 31.10.2015 19:28

Sahip çıkılması gereken yetenekler derlemesinde ilk durağım, Çanakkale de yaşayan ressam Fikret (Fikasso) Sarıbıyık... kendisiyle ile resim sanatını konuştuk. Eğitim almadan kendisini sanatta gösteren Sarıbıyık, sorularımı yanıtladı.

1-) Sizi tanıyalım? Kendinizden bahseder misiniz?

-1965 yılında Kütahya/Tavşanlı da doğdum. Aslen Çanakkaleliyim.. Bir öğretmen oğluyum, ilkokulu, ortaokulu ve liseyi Yenice’de okudum, Lise mezunuyum, Yenice ilçesinde bir atölyem var. Evliyim 24 ve 19 yaşında iki oğlum var.

Haber ile ilgili metin girin!.

2-)Resim yapmaya nasıl başladınız? Bir hikayesi var mı? Yoksa kendiliğinden gelen bir süreç mi oldu...

-Resim yapmaya ortaokul yıllarında başladım. Lise çağlarımda resim yapmaya olan yeteneğimi resim öğretmenim keşfetti. Daha sonra resim yapmaya, okulun bazı yazı ve resim işlerini yapmaya başladım.. Sanat ile tanışmam ise babamın ahşap dükkanında başladı. Babam bir öğretmendi, ahşaba ilgisi vardı. Ahşap üzerine hediyelik eşya dükkanı açtı. Bir makine alıp, ahşap süs eşyaları yapmaya başladı. Ben de onun teşvikiyle yanında çalışmaya başladım. Gelen talepler üzerine reklam çizimleri ve karakalem porteler çizmeye başladım.

Haber ile ilgili metin girin!.

3-)Aileniz de sanat ilgisi var mı? yani sizin gibi çizimler yapan..

-Oğullarımdan küçüğünün resme ilgisi var. Meraklı ve güzel çizimler yapıyor. Büyük oğlum ise müzik ile uğraşıyor, bir müzisyen ve kitap kurdu.. 

Haber ile ilgili metin girin!.

4-)Çizim/resim yapmayı neden seviyorsunuz? Sizi kalem ve kağıda iten şey nedir?

-Resim benim içim bir yaşam tarzı. Resimsiz bir dünya düşünemiyorum.. Resim, insanın kendisini en iyi yansıttığı bir sanat dalı olarak düşünüyorum. Resim yaparken zaman kavramını unutuyorum, bütün sorunlar çizim yaparken yok oluyor. Bunun dışında tüm boyama ve sanat dallarını denedim.(Teship, minyatür, hat) Resimden vazgeçemedim. Aradığım malzemeleri buldukça yaptığım resimlerin görüntüleri değişti. Bu da beni resim sanatına daha da yakınlaştırdı. Daha sonra arkadaşlarımın teşvikiyle Marmaris’te ahşap yakma sergisi açtım. Fakat ahşap yakma, resim sanatının yerinin tutamadı. Yaptıklarımda kendimi anlatamadığımın farkına vardım. Resme yöneldim. Son zamanlarda karakalem portre çalışmalarım öne çıktı. Gelen istekler üzerine Türkiye’nin her yerine resim yapıyorum. Yine de ahşabın yanık kokusunu özledim. Resim dışında hat sanatı ve ahşap yakma da yapıyorum. Bir ara 3D (üç boyutlu) resimlere yöneldim. Yabancı kanallardan nasıl yapıldığını keşfettim, talep üzerine 3D (üç boyutlu) çizimleri de yapıyorum.

Haber ile ilgili metin girin!.

5-)Bir eğitim aldınız mı?

-Resim konusunda hiç eğitim almadım. Hep deneyerek öğrendim. Çoğu zaman kendi, kendimin hocası oldum. Sanata karşı inatçı bir ruhum var. Öğrenene kadar vazgeçmem. Bu sıralar pastel boya çalışmalarına yöneldim, mutlaka öğreneceğim ve yeterli bir seviyeye geleceğim. 

Haber ile ilgili metin girin!.

6-) Peki, siz bir eğitim veriyor musunuz? Vermiyorsanız, böyle istekler alıyor musunuz?

-Bulunduğum ilçede yüksek okul var. Birkaç yıl önce el sanatları bölümü vardı. Şimdi kaldırıldı. O zaman her yıl 10-15 kişiye özel ders verdim. Onun dışında öğrenmek isteyen herkese resim sanatını öğretmeye hazırım. 

Haber ile ilgili metin girin!.

7-)Sizin için yeri sizde yeri özel olan çizimleriniz var mı? Satmaya kıyamadığınız çizimler yani.. yoksa her çalışmanız sadece kağıt ve kalem hareketi mi?

-İlk yaptığım ahşap yakma tablolarını, insanlar almak istediklerinde çok zorladım, çok  zor sattım. Çünkü yaptıklarıma fiyat biçemedim. Ama daha sonra anladım ki satmadıkça yenilerini yapamıyorum, satmaya başladım, satmak, sanat ile insan arasında ki talep meselesi. Satılması demek ise beğenilmek.. Satmadıktan sonra yapmanın bir manası kalmıyor..

Haber ile ilgili metin girin!.

8-)Beğendiğiniz, örnek aldığınız sanat insanları kimlerdir? Üstümde etkisi vardır dediğiniz?

-Örnek aldığım sanatçılar elbette ki var. Ama en çok etkilendiğim ve stil olarak beğendiğim sanatçılar Vladimir Kush ve Eser Afacan. Şunu da eklemek istiyorum; Hiperrealist sanatçımız Mustafa Yüce’nin çalışmalarını çok beğeniyorum. 

Haber ile ilgili metin girin!.

9-)Belediyelerden hiç destek fonu aldınız mı? Aldıysanız, destek fonuyla ne yapmayı isterdiniz?

-Bu zamana kadar hiçbir belediye ve kurumdan destek almadım. Destek fonu alsaydım; özel bir sergi açmayı ve güzel bir resim atölyesi kurmayı çok isterdim.

10-)Çizimleriniz ve sanatınız üzerine bir hayaliniz mı?

-Önümüzde ki yıl emekli oluyorum. Ayvalığa yerleşmeyi düşünüyorum. En büyük hayalim ise geniş bir atölye açıp, ömrümün sonuna kadar resim yapmak.. 

http://asikezgi.blogspot.com.tr/2015/10/resim-bir-yasamtarzi-sahip-cklmas.html?m=1