Regaip Kandili ne zaman kutlanacak? İşte 2021 yılı kandil tarihleri

Regaip Kandili ne zaman sorusunun yanıtını merak eden binlerce kişi, internet üzerinden kandil tarihlerini araştırmaya devam ediyor. Yaklaşan Regaip Kandili için araştırmalarını sürdüren vatandaşlar, dini vazifelerini yerine getirmek için Regaip Kandilini bekliyor. Peki, Regaip Kandili ne zaman kutlanacak? İşte 2021 yılı kandil tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 14.02.2021 09:31
Değiştirme Tarihi: 14.02.2021 09:31
Regaip Kandili ne zaman kutlanacak? İşte 2021 yılı kandil tarihleri

2021 yılına girilmesiyle birlikte, 2021 yılında idrak edilecek olan kandil tarihleri vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Diyanet İşler Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte kandil tarihleri belli oldu. Peki, Regaip Kandili ne zaman kutlanacak? İşte 2021 yılı kandil tarihleri

2021 KANDİL TAKVİMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 18 Şubat'ta Regaip Kandili idrak edilecek.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili 10 Mart'ta ve ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nin 27 Mart'ta idrak edilmesinin ardından, on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

BU YIL HÜZÜNLE İHYA EDİLECEK

Müslümanlara dini hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunan üç aylar, dünyayı saran Kovid-19 nedeniyle bu yıl da hüzünle ihya edilecek.

Regaip, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi gibi özel gecelerin idrak edildiği üç aylarda, oruç tutma, Kur'an-ı Kerim okuma ve sadaka verme gibi ibadetlere daha çok yönelinmesi tavsiye ediliyor.