Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri

Tüm İslam camiası tarafından büyük önem arz eden Regaip Kandili'nin bu yıl ne zaman idrak edileceği, milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından araştırılmaya başladı. Receb ayının ilk manevi günü olan Regaip Kandili'nde vatandaşlar ibadetlerini yaparak dini vazifelerini yerine getirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte, Regaip Kandili'nin hangi tarihe denk geldiği belli oldu. Peki, Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri.

Yayınlanma Tarihi: 26.01.2021 11:36
Değiştirme Tarihi: 26.01.2021 11:36
Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri

Regaip Kandili, tüm Müslüman alemi tarafından son günlerde internet üzerinden en çok araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Üç Aylar'ın başlamasına oldukça kısa bir zaman kala vatandaşlar Receb ayının ilk manevi günü olan Regaip Kandili için net olan tarihi öğrenmek istiyor. Peki, Regaip Kandili ne zaman, hangi gün? İşte 2021 kandil tarihleri.

REGAİB KANDİL TARİHİ

3 aylar, 2021 yılında Receb ayının ilk günü olan 13 Şubat günü başlayacak.

3 ayların başlangıcından sonra ilk kandil, Receb ayının ilk manevi günü olan Regaib Kandili ile 18 Şubat Perşembe gerçekleşecek.

Miraç Kandili 10 Mart günü, Berat Kandili ise 27 Mart günü idrak edilecek.

Ramazan ayı ise 13 Nisan'da başlayacak.

KANDİL GECELERİ NELER YAPILMALI?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Kandil gecelerinin gündüzlerinde yani geceyi takip eden ertesi günde oruç tutmak müstehaptır. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban’ın ortasında (yani berat gecesinde) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu isteyen…’ der.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salat, 191) buyurmuştur.