Rebiülevvel ayı ne zaman başlayacak? Rebiulevvel ayında neler yapılmalı?

Rebiulevvel ayı ne zaman başlayacak sorusunun yanıtı birçok Müslüman vatandaşın merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Dini görevlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar Rebiulevvel ayı hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Peki, Rebiulevvel ayı ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 30.10.2019 09:19
Değiştirme Tarihi: 30.10.2019 09:19
Rebiülevvel ayı ne zaman başlayacak? Rebiulevvel ayında neler yapılmalı?

Hicri takvimin safer ayından sonra gelen üçüncü ayı olan rebiülevvel ayı için araştırmalar sürmeye devam ediyor. Oldukça önemli bir ay olan rebiülevvel ayında nasıl ibadet edileceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, rebiülevvel ayı ne zaman başlayacak? Rebiulevvel ayında neler yapılmalı?

REBİÜLEVVEL AYI NE ZAMAN?

İslam alemi için önemli aylardan biri olan Rebiülevvel bu yıl 29 Ekim Salı günü idrak edilmeye başladı. Hicri takvime göre Muharrem ve Safer'in ardından gelen rebiülevvel ayının on ikinci gecesi Mevlid Kandili olarak idrak ediliyor.

REBİÜLEVVEL AYI NEDİR?

Rebiülevvel ayı Ay’ın hareketleri esas alınarak oluşturulan İslamî takvimin aylarından biridir. Resulullah (S.A.V), bu ayda dünyaya geldiği için arabi ayların en şereflisi olarak nitelendirilmektedir. Doğum vakti sabaha yakın bir zamandır. Bugün, günlerin en sevinçlilerinden kabul edilerek değerlendirilir.

REBİÜLEVVEL AYINDA NELER YAPILMALI?

Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: "Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır." (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)