Randevu alıp muayeneye gelmeyen hasta, genç doktorun hayatını kurtardı

İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesi'nde çok ilginç bir olay meydana geldi. Hastanede intörn hekim olarak çalışan 26 yaşındaki Dr. Kübra Akay, muayene için randevu alıp, muayeneye gelmeyen bir hasta sayesinde tiroid kanseri olduğunu öğrendi. Şaşırtan bu tesadüf sonrası ameliyat olan genç doktor sağlığına kavuştu. Kübra Akay, psikiyatrist olarak kanser hastalarına destekte bulunmak istediğini dile getirdi. İşte inanılmaz olayın ayrıntıları...

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 11:23
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 11:23
Randevu alıp muayeneye gelmeyen hasta, genç doktorun hayatını kurtardı

İstanbul'da doktora muayene olmak için randevu alan bir kişi, randevuya gelmeyince onun yerine hastanede intörn hekim olarak çalışan 26 yaşındaki Dr. Kübra Akay muayene oldu. Tiroid muayenesi esnasında Dr. Akay'ın kanser olduğundan şüphelenildi. Yapılan biyopsi sonrası tiroid kanseri tanısı alan genç doktor, gerçekleştirilen ameliyat sonrası erken evre sağlığına kavuştu.

Hastalığa dair hiçbir şikayetinin olmadığını söyleyen Dr. Kübra Akay, hastalığının sinsi şekilde ilerlediğini ve haberi ilk aldığında bir rüyanın içerisinde olduğunu düşündüğü belirtiyor. 

Akay şunları söyledi: Yaşadığım her şey şaka gibi geliyordu. Çünkü o sırada Tıpta Uzmanlık Sınavı'na hazırlanıyordum. Amacım hayallerim tamamen farklıydı. Kanser fikrini kabullenmem çok zaman aldı. Tiroid kanseri öldüren bir kanser olmasa da onun psikolojisi beni çok kötü etkiledi. Hastalığım teşhis edildiğinde tümör 1.5 santimdi. Yılanın başını baştan ezdik diyorum. Hasta saatinde gelseydi benim hastalığım ilerlemiş olacaktı" 

Edirne'ye pratisyen hekim olarak atandığını ifade eden Dr. Akay, psikiyatrist olmak istediğini ve bunun nedenini ise şu sözle ifade etti; "TUS'a hazırlanıyorum. Amacım psikiyatride uzmanlaşmak. Çünkü kanser süreci beni çok etkiledi. Kanser hastalarının psikolojileri adına destek olmak istiyorum."

Kaynak: DHA