Ramazan ne zaman başlıyor? İlk sahura hangi kalkılacak? 2021 Ramazan imsakiyesi

Ramazan ne zaman başlıyor vatandaşların en çok merak ettiği konu. Çok az bir zamanın kaldığı on bir ayın sultanı Ramazan ayı için alışverişler yapıldı ve hazırlıklar başladı. Ayrıca merak edilen imsak ve iftar vakitleri için Diyanet, 2021 Ramazan imsakiyesini yayınlandı. Peki, Ramazan ne zaman, ilk oruç hangi gün, sahura hangi gece kalkılacak?

Yayınlanma Tarihi: 10.04.2021 17:53
Değiştirme Tarihi: 10.04.2021 17:53
Ramazan ne zaman başlıyor? İlk sahura hangi kalkılacak? 2021 Ramazan imsakiyesi

İslam dünyası tarafından sabırsızlıkla beklenen mübarek Ramazan ayı için geri sayım başladı. 11 ayın sultanı olan Ramazan ayı öncesinde tüm hazırlıklar devam ediyor. Vatandaşlar, yakında başlayacak Ramazan ayı ile birlikte imsak ve iftar vakitlerini araştırmaya başladı. Peki, Ramazan ayı ne zaman başlıyor? İlk sahur, ilk oruç hangi gün? İşte 2021 Ramazan imsakiyesi…

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? 

Heyecanla beklenen Ramazan ayı, 13 Nisan 2021 Salı başlıyor. Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece, senin ilk sahuruna kalkılacak. İlk oruç 13 Nisan'da tutulacak. Diyanet tarafından hazırlanan 2021 Ramazan imsakiyesine aşağıdaki linkten ulaşabilir, il il imsak ve iftar vakitlerini öğrenebilirsiniz.

2021 RAMAZAN İMSAKİYESİ

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan ayının ardından kutlanacak olan dini bayramımız Ramazan Bayramı'nın 1. günü 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının 2. günü 14 Mayıs Cuma, 3. günü ise 15 Mayıs Cumartesi.

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.