Ramazan imsakiyesi 2021: İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakti, iftar saatleri

Heyecanla beklenen Ramazan ayı bu gece başlıyor. Vatandaşlar, bu gece kalkacakları sahur ile ilk oruçlarını tutacaklar. Rahmet ve mağfiret ayı arife gününde imsak ve iftar saatleri araştırılıyor. Peki, sahur ne zaman, saat kaçta? İşte 2021 Ramazan imsakiyesine göre İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakti, iftar saatleri

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2021 18:25
Değiştirme Tarihi: 12.04.2021 18:25
Ramazan imsakiyesi 2021: İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin sahur vakti, iftar saatleri

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayı bu gece başlıyor. Vatandaşlar, korona nedeniyle gidemeyecekleri ilk teravih namazını evlerinde eda edecek. Sonrasında imsak vaktine göre ilk sahura kalkılacak. Yapılacak ilk sahurun heyecanı ile birlikte oruca dair bazı soruların cevapları vatandaşlar tarafından aranmaya devam ediliyor. Diyanet İşleri tarafından açıklanan 2021 Ramazan imsakiyesi, tüm illerin sahur vakti ve iftar saatleri haberimizde.

RAMAZAN AYI BU GECE BAŞLIYOR!

Heyecanla beklenen Ramazan ayı, 13 Nisan 2021 Salı başlıyor. Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece, senin ilk sahuruna kalkılacak. İlk oruç 13 Nisan'da tutulacak. Diyanet tarafından hazırlanan 2021 Ramazan imsakiyesine aşağıdaki linkten ulaşabilir, il il imsak ve iftar vakitlerini öğrenebilirsiniz.

2021 RAMAZAN İMSAKİYESİ

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan ayının ardından kutlanacak olan dini bayramımız Ramazan Bayramı'nın 1. günü 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe denk geliyor. Ramazan Bayramının 2. günü 14 Mayıs Cuma, 3. günü ise 15 Mayıs Cumartesi.

ORUCA NE ZAMAN, NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Mendup sözlük anlamı ise yapılması halinde sevap olan fakat yapılmaması halinde günah olmayan demektir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).