Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Ramazan ayında alınacak yeni tedbirler neler?

Tüm Türkiye'de etkisini göstermeye devam eden koronavirüs salgınına yönelik tedbirler alınmaya devam ederken, bir yandan da milyonlarca vatandaş Ramazan ayında gelecek olan tedbirleri sorguluyor. 'Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Ramazan ayında alınacak yeni tedbirler neler?' gibi soruların yanıtını merak eden vatandaşlar, yasaklarla ilgili nasıl kararların verildiğini merak ediyor. Peki, Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Ramazan ayında alınacak yeni tedbirler neler?

Yayınlanma Tarihi: 07.04.2021 16:33
Değiştirme Tarihi: 07.04.2021 16:33
Ramazan'da tam kapanma olacak mı? Ramazan ayında alınacak yeni tedbirler neler?

Ramazan ayında nasıl tedbirlerin alınacağı, artan koronavirüs vakalarının ardından birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Yapılan son kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında alınan kararlarla ilgili açıklamada bulundu. Erdoğan, "Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak." dedi. Ramazan ayında il fark etmeksizin hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Kafe ve restoranlarda ise paket servis geçerli olacak açıklamaları yapılmıştı.

RAMAZANDA TAM KAPANMA OLACAK MI? 

Ramazanda kapanma olup olmayacağı, hafta başında gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında akıllardaki soru oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların ardından genel çerçevesi belirlenen kapanma için açıklamalar şu şekilde;

Çok yüksek riskli grubu temsil eden kırmızı kategorideki iller nüfusumuzun % 80'ini temsil eden 58 şehre ulaşmıştır. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21:00 ve 05 olarak her gün devam edecektir. Kırmızı kategorideki illerde, pazar günü uygulanan kısıtlama artık cumartesi ve pazar olarak sürecektir. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokak kısıtlaması günlerindeki paket servisi devam edecektir.

Ramazan ayında fedakarlık yapacağız. Ülke genelinde hafta sonu sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan boyunca lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak. Yine ramazan boyunca toplu iftar ve sahur gerçekleştirilemeyecektir.

LOKANTA VE KAFEYE KİŞİ BAŞI 1500 LİRA DESTEK

Erdoğan kısıtlamalardan etkilenecek lokanta ve kafeler için destek açıkladı: “Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe işletmecilerine mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve mayıs aylarında, normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız. Vatandaşlarımızdan, bayramla birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için, bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeye davet ediyorum.”

Etiketler: Ramazan - tedbir - koronavirüs - yasak