Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan ayı ne zaman bitecek?

2021 Ramazan ayının başlamasıyla birlikte, milyonlarca Müslüman vatandaş dini vazifelerini yerine getirmeye başladı. Manevi güzelliklerle dolu olan Ramazan ayı bu yıl 13 Nisan tarihinde başladı. Birçok kişi ise Ramazan ayının ne zaman sona ereceğini merak ediyor ve bayram tarihini sorguluyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan ayı ne zaman bitecek?

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2021 10:09
Değiştirme Tarihi: 19.04.2021 10:09
Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan ayı ne zaman bitecek?

2021 Ramazan ayı ne zaman sona erecek sorusunun yanıtı, birçok vatandaşın merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. Ramazan ayının sonunda ihya edilecek olan Ramazan Bayramı için plan yapmaya çalışan birçok vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan tarihleri merak ediyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan ayı ne zaman bitecek?

RAMAZAN NE ZAMAN BİTECEK? 

Ramazan ayı bu yıl nisan ve mayıs aylarında idrak edilecek. Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. Son oruç 12 Mayıs günü tutulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

ORUÇ TUTMAKLA YÜKÜMLÜ OLMANIN ŞARTLARI NEDİR? 

İslam’a göre, bireyin sorumlu olmasının temel şartları müslüman, akıllı ve ergenlik çağına ulaşmış olmaktır. Dolayısıyla bu şartlar, oruç ibadeti ile sorumlu olmanın da şartlarıdır. Buna göre, bir kimsenin Ramazan ayında oruç tutmasının farz olması için öncelikle müslüman ve âkil-bâliğ olması gerekir.

İbadetlerle yükümlü olma şartlarını taşıdığı hâlde bazı özel durumlardaki kimselere oruç tutmama ruhsatı verilmiştir.

İbadetlerle yükümlü olmamakla birlikte ergenlik yaşına gelmeyen çocukların alıştırılmak ve ısındırılmak maksadıyla namaz kılmaları ve oruç tutmaları teşvik edilir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), yedi yaşından on yaşına kadarki sürede çocuğun namaza alıştırılmasını önermiştir.