Ramazan Bayramı ne zaman? İşte 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

2021 Ramazan Bayramı için artık çok az bir zaman kala birçok vatandaş Ramazan Bayramı tarihini sorgulamaya başladı. Hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planlaması yapmak isteyen vatandaşlar, 2021 Ramazan Bayramı'nın hangi güne denk geldiğini ve tatilin kaç gün olacağını hesaplamaya çalışıyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? İşte 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Yayınlanma Tarihi: 22.04.2021 14:21
Değiştirme Tarihi: 22.04.2021 14:21
Ramazan Bayramı ne zaman? İşte 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

2021 Ramazan ayının başlamasıyla birlikte yüz binlerce kişi oruçlarını tutarak dini vazifelerini yerine getirmeye başladı. Ramazan ayına girilmesiyle birlikte Ramazan Bayramı'nın ne zamana denk geldiği merak ediliyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? İşte 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak? İşte detaylar.

RAMAZAN AYI NE ZAMAN BİTİYOR? 

Ramazan ayı bu yıl nisan ve mayıs aylarında idrak edilecek. Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. 12 Mayıs’ta Ramazan Bayramı arefesinde son oruç tutulacak.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN? 

Bu yıl bayramın birinci günü 13 Mayıs Perşembe günü idrak edilecek. Bayramın son günü ise 15 Mayıs Cumartesi günü olarak. Bayramın hafta sonuna denk gelmesinden dolayı toplam tatil günlerinin 4 gün olması bekleniyor.

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR? 

Sözlükte “günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması” anlamlarındaki ramad masdarından veya “güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer” mânasındaki ramdâ’ kelimesinden türeyen ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayının adıdır. Bu ay içerisinde farz olan oruç ibadeti yerine getirilir.

En önemli ibadetlerin başında gelen oruç, Allah'ın bize verdiği nimetlerin değerini anlamamızı sağlar. Ramazan ayı, Allah'ın bize bahşettiği sayısız nimet için şükretmemize vesile olur. Birçok ayette geçtiği üzere insanoğlu hem nankör hem de unutkandır. Bolluğun içindeyken bile daha fazlasını ister. Ancak Ramazan ayının gelmesi ile birlikte bir yudum suyun ya da bir hurmanın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlarız.