Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

2021 Ramazan Bayramı için artık geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaş tarafından sorgulanmaya devam eden Ramazan Bayramı'nın tarihi merak ediliyor. Hem dini vazifelerini yerine getirmek hem de tatil planı yapmak için Ramazan Bayramı tarihini araştıran vatandaşlar, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirtilen tarihi merak ediyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Yayınlanma Tarihi: 29.04.2021 10:05
Değiştirme Tarihi: 29.04.2021 10:05
Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

Ramazan Bayramı tarihi, Ramazan ayının ortalarına gelinmesiyle birlikte birçok vatandaşın merak ettiği konular arsında yer almaya başladı. Bu yıl Ramazan Bayramı'nda kaç gün tatil yapacaklarını merak eden vatandaşlar, yapılacak olan bayram açıklamasını bekliyor. Peki, Ramazan Bayramı ne zaman? 2021 Ramazan Bayramı tatili kaç gün olacak?

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan Bayramı arefe günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Müslümanlar bayrama kadar farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ NEDİR? 

Sözlükte “günün çok sıcak olması, güneşin kum ve taşları çok ısıtması, kızgın yerde yalınayak yürümekle ayakların yanması” anlamlarındaki ramad masdarından veya “güneşin güçlü ısısından çok fazla kızmış yer” mânasındaki ramdâ’ kelimesinden türeyen ramazân kamerî yılın şâbandan sonra, şevvalden önce gelen dokuzuncu ayının adıdır. Bu ay içerisinde farz olan oruç ibadeti yerine getirilir.

En önemli ibadetlerin başında gelen oruç, Allah'ın bize verdiği nimetlerin değerini anlamamızı sağlar. Ramazan ayı, Allah'ın bize bahşettiği sayısız nimet için şükretmemize vesile olur. Birçok ayette geçtiği üzere insanoğlu hem nankör hem de unutkandır. Bolluğun içindeyken bile daha fazlasını ister. Ancak Ramazan ayının gelmesi ile birlikte bir yudum suyun ya da bir hurmanın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlarız.